Güncel

Sony akıllı priz üretecek

Elektronik aletlerinizin ne kadar elektrik harcadığını merak ediyor musunuz?


Elektrik faturanız çok mu geliyor? Hangi elektronik ürününüz buna sebep oluyor öğrenmek istiyorsanız bu ürün tam size uygun.

1329291854_dhsmartsockets.jpg

Sony'nin geliştirdiği sistemle priz üzerine takılan cihazı tanıyor ve eğer izin verilenler listesindeyse güç vermeye başlıyor ve ne kadar elektrik harcadığını ölçüyor. Eğer giriş izni verilmediyse bu cihaza güç verilmiyor hem elektrik tasarrufu oluyor hem de güvenliği sağlamış oluyorsunuz. Çocuklarınız içinde daha güvenli hale geliyor böylece.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Akıllı prizler üzerine bağlanan cihazları tanımak için RFID çiplerini kullanıyor. Şuan kullandığınız hiçbir priz bu prizle uyumlu değil. Sony, evimizde kullandığımız elektronik eşyalar RFID yongalarıyla donatılıncaya kadar sistemi ticari olarak kullanmak istiyor.

Sony firması Japonya'da akıllı prizlerle donatılmış enerji noktaları kuracak, kullanıcıların daha önceden alacakları RFID kartları prize dokundurarak cihazlarına enerji alabilmelerini sağlayacak. Kullanıcının karta yüklemiş olduğu kontör bittiğinde ise priz elektriği keserek haksız kullanımın önüne geçecek. Yani kontörlü elektrik gibi, doldurduğun kadar kullanıyorsun.

Hava alanı ve benzeri elektrik prizlerinden ücretsiz yararlanabildiğimiz yerlerde artık kullandığımız kadar ödeyeceğiz. NFC desteği de kazandırılabileceği söylenen akıllı prizlerde cep telefonlarımızı yaklaştırarak ta ödeme imkanı sunulabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.