Güncel

İş Bankası ce INGENICO’dan ödemede teknolojik devrim

Türkiye İş Bankası, geliştirdiği çözüm ile kredi kartlarını cep telefonuna sığdırdı.

İş Bankası ce INGENICO’dan ödemede teknolojik devrim

Türkiye İş Bankası’nın Bilişim Sektöründe faaliyet gösteren iştiraki SoftTech A.Ş. tarafından geliştirilen Parakod uygulaması ile İş Bankası müşterileri Ingenico POS’ları bulunan Parakod işyerlerinde kartlarını kullanmadan cep telefonları ile ödeme yapabilecek.

İş Bankası, cep telefonları ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı bulundurmadan istenilen ürün veya hizmetin satın alınmasını sağlayan QR kod (Quick Response – Cep telefonu kameralarından okutulabilen barkod sistemi) teknolojisini hayata geçiren ilk banka oldu.  “Parakod” olarak isimlendirilen ve şu anda andorid ve İOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışabilen sistem, bankanın anlaşmalı üye iş yerlerindeki Ingenico POS cihazları üzerinde kullanılabiliyor. 1358765396_parakod-logo-final-01.jpg

Uygulamanın ilk prototipi, SoftTech A.Ş. Ar-Ge ekibinin ödeme sistemleri üzerine yaptığı Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıktı.  POS uygulaması Ingenico Türkiye tarafından geliştirilen projede, kullanıcıların telefona ekstra bir aparat takması veya SIM kartı değiştirmesi gerekmiyor.  Kullanıcıların cep telefonlarından İşCep uygulaması içerisinde bulunan Parakod uygulamasına girerek, kullanmak istedikleri kartı seçmeleri yeterli oluyor. Proje kapsamında Bankamatik ve MaxiPara kartlar da kullanılabiliyor.

Uygulamada ödeme süreci son derece hızlı gerçekleşiyor. Kasada Parakod’la ödeme yapılmak istendiğinin beyan edilmesinin ardından Parakod uygulamasından kullanılmak istenilen kart seçilip, POS ekranında yer alan QR kod cep telefonu kamerasından okutuluyor.  Ardından işlem cep telefonu üzerinden onaylanıyor ve son olarak POS terminaline kullanılan kartın şifresi giriliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Bölüm Müdürü  Nevra Toktaş  Parakod'u, ödeme teknolojilerinde pratik bir yenilik  olarak nitelendirerek, bu sistemin kullanıcılara kredi kartı taşımadan güvenli alışveriş imkanı sunduğunu ifade etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.