Güncel

İşler karıştı! YemekSepeti hackerlarından tehdit: "Bir hafta veriyoruz"

Dün gece yaşanan YemekSepeti hacklendi söylentileri farklı bir boyuta ulaştı. Hackerlardan tehdit niteliğinde açıklama geldi İşte tüm detaylar.

İşler karıştı! YemekSepeti hackerlarından tehdit: "Bir hafta veriyoruz"

Dün gece YemekSepeti'nin hacklendi söylentisi tüm sosyal medyayı ayağa kaldırmıştı. Binlerce kullanıcının verilerinin çalındığı iddiası ortalığı karıştırdı. Olay kısa sürede gündeme oturdu. Ardından şirket bazı açıklamalarda bulundu.

En son aylar önce bir siber saldırıya uğrayan şirket benzer bir saldırı ile sarsıldı. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu bu olayların ardından Yemeksepeti’nin verilerini ele geçirdiğini iddia eden bir hackerla görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

İşler karıştı! YemekSepeti hackerlarından tehdit

İşte Gazeteci İbrahim Haskoloğlu'nun açıklaması: 

"Yemeksepeti’nden yaklaşık 50 milyon kişinin verilerinin çalınıp Darkweb’de satıldığı belirtilmişti. Verileri satışa sunan hackera ulaştım, kanıtlaması için kendi adresimi, telefon numaramı göndermesini istedim. Kendisi açık adresimin tarifiyle beraber telefon numaramı gönderdi. Haskoloğlu "Bu verileri ne kadara satacaksınız?" şeklinde bir soru yöneltti. Cevap ise "Yemeksepeti iyi bir miktarda para verirse verileri kimseye satmayacağız.” şeklindeydi.

"Bu sızıntı, Mart 2021'de gerçekleşen bir önceki sızıntıyla ilgili değil. Bunlar en güncel veriler. Ayrıca Kasım 2021 verisine de sahibiz ve bunu zaten rastgele kullanıcılarla kanıtlıyoruz." ifadeleri kullanıldı. Şirket de bu konu hakkında sessiz kalmadı ve bazı açıklamalarda bulundu.

Açıklamanın üzerine hackerlar "Yemeksepeti'nin komik basın duyurusunu okuduk. Yalan söylüyorlar çünkü sistemi nasıl ihlal ettiğimizi bilmiyorlar. Yemeksepeti çalışanlarının açık adreslerini ve telefon numaralarını herkese açık yayınlayacağız. Onlara verdiğimiz süre 1 haftadır." şeklinde konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.