Güncel

İsrail ve İran'ın Facebook kardeşliği

İsrailli grafik tasarımcıların hazırladığı şablon facede büyük ilgi gördü.


İsrailli grafikerin hazırladığı "İranlılar sizi seviyoruz" şablonu son günlerin gündemine oturdu. Ronnie Edri ve Michal Tamir isimli grafik tasarımcıların Cumartesi akşamı yayına verdiği şablon büyük ilgi gördü.

Tasarımcılar olası bir İsrail ve İran savaşının önüne geçmek için böyle bir şey yaptıkları ortaya çıktı. Grafikerlerin yaptığı tasarım diğer İsrailli tasarımcılar tarafından alay konusu olsa da büyük ilgi gördü ve birçok kişi profilinde kullanmaya başladı.

1332240668_iransevgi.jpg

İsrailliler tarafından bu şablona yönelik mesajlar paylaşıldı. Hatta kimin eklediği bilinmeyen bir mesaj çok kişi tarafından profillerinde paylaşıldı. En popüler mesajlardan biri şöyle:

"İran halkına; babalara, annelere, çocuklara, erkek ve kız kardeşlere,
Aramızda bir savaş olması için önce birbirimizden korkmamız, birbirimizden nefret etmemiz gerekir. Ben sizden korkmuyorum, sizden nefret etmiyorum.
Sizi tanımıyorum bile. Bugüne kadar hiçbir İranlı bana zarar vermedi. Hiçbir İranlıyla tanışmadım. Aslında bir tanesiyle Paris'te bir müzede tanıştım evet. Çok iyi çocuktu...
Arada burada televizyonlarda bir İranlı görüyorum. Savaştan bahsediyor. Onun bütün İran halkını temsil ettiğinden emin değilim. Siz de televizyonda birilerinin sizi bombardımana tutmaktan bahsettiğini görürseniz emin olun ki o hepimizi temsil etmiyor.
Ben ülkemin resmi bir temsilcisi değilim. Bir baba ve bir öğretmenim. Şehrimin sokaklarında dolaşıyorum, komşularımla, aile üyelerimle, dostlarımla konuşuyorum ve bütün bu insanlar adına 'Sizi seviyoruz' diyorum.
Size zarar vermek istemiyoruz. Bilakis sizinle tanışmak, kahve içmek, spordan konuşmak istiyoruz.
Aynı şeyi hisseden herkese bu mesajı iletin ve bunun İran halkına ulaşmasına destek olun."

Bu mesajlara İranlılar da benzer şablonlarla karşılık verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.