Güncel

İstanbul Bilişim için yolun sonu görünüyor

Hakkında bir süredir şikayetler bulunan İstanbul Bilişim konkordato ilan etti. Firma için yolun sonu göründü.


Hakkında bir süredir farklı iddiaların yer aldığı İstanbul Bilişim'de beklenen oldu ve şirket konkordato ilan etti. İnternet sitesi üzerinden birçok ürünü piyasaya fiyatının çok altında satan, ancak sonrasında bu ürünleri teslim etmeyen marka hakkında sadece Şikayetvar'da 20 bini aşkın şikayet bulunuyordu.

Marka konu hakkında açıklama yaptı ve şunları söyledi:


"Son dönemde ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve ardın dan tüm dünyayı saran Covit-19 salgını ile dünya genelinde üretim, tedarik ve lojistik sıkıntısı yaşanmıştır, bunun akabinde oluşan aksaklıkları fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler ve çıkar amaçlı gruplar yüzünden sosyal medya da çıkan şirketimiz aleyhine propagandalar yüzünden şirketimiz çok zorlu bir sürece gelmiştir. Konuya vakıf olmayan tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir panik içerisinde firmamız aleyhine haksız bir takım yaptırımlar sağlanması için icra vs.. gibi süreçleri kanuni zamanından önce uygulayarak bankalar nezdinde hareket kabiliyetimizide yitirmemize neden olmuştur. Şirketimiz bu sebeplerden dolayı gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır. Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir.

Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.

Şirketimizin kaynakları yaşadığımız geçici likidite zorluğunu aşmaya fazlası ile yeterlidir. Bu süreç, markamızın yaşadığı zorlukları geride bırakarak, İstanbul Bilişim'i sağlam adımlarla ileri doğru taşıyacaktır. İstanbul Bilişim'in hedefi, markamıza olan güveni ve yaratılan müşteri memnuniyetini arttırarak sürdürmektir. Bu amaçla başlattığımız yeniden yapılandırma bilgisini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmak istiyoruz.

Geçici süreli bu durumu iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizin anlayış ve destekleri ile geride bırakacağımıza ve yolumuza emin adımlarla devam edeceğimize inancımız tamdır. İstanbul Bilişim, perakende sektörünün %100 milli sermayesi ile müşterilerine ve sektöre hizmet etmeye devam edecektir. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen tüm İstanbul Bilişim ailesi ve dostlarına teşekkürü bir borç biliriz."


Ürün alanlar ne olacak?

İstanbul Bilişim'den ürün sipariş edip halen bu ürünleri teslim alamayanların ne olacağı ise şimdilik belli değil. Konkordato ilan etmek iflas etmek olmadığı için şirketin mali durumunu düzeltme ihtimali de bulunuyor. Ancak bu durum gerçekleştiğinde markanın bu bekleyen ürünleri teslim edip etmeyeceği belirsiz.

Konkordato nedir?

Bu tabir bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma anlamına geliyor. İflastan farklı olarak şirketlerin konkordato sonrasında mali durumlarını toparlayıp tekrar normal çalışmaya başlama ihtimali de bulunuyor.

Yorumlar
ne alaka
bir yıl önce den teslim etmedi malları covid-19 la alakası yo
Cevapla
Mensabera
Gitti bizim para 2 ay önce aldığım ürün daha gelmedi ..
Cevapla
BiLaL YıLDıRıM
Ülkenin hiçbir firması özelliklere teknolojisi kolunda faaliyet gösteren şirketi zarar görmesin devletimizin bu tür yerli şirketlerimize destek vermesi kanaatindeyim umarım toparlarlar
Cevapla
klas
açıp şikayet var ı okursanız covid-den çok önce teslim etmediklerini görürsünüz binlerce kişiyi madur ettiler.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.