Güncel

İstanbul'da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!

Son günlerde sosyal medyada hayli trend olan bir konu var. Tulpar soğuk hava dalgası. Hatta bu soğuk hava dalgası ile sadece İstanbul'da 130 cm kar kalınlığı olacağı söyleniyor. İşte detaylar.

İstanbul'da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!

Şu sıralar sosyal medyadaki en önemli başlıklardan birisi de Tulpar soğuk hava dalgası. Önümüzdeki günlerde balkanlardan ülkemize giriş yapacak olan bu soğuk hava dalgasının yurdun önemli bir bölümünü etkisi altına alacağı düşünülüyor. 

Hatta bazı uzmanlar bu soğuk hava dalgasının İstanbul'da 1987 yılında yaşanan efsane kıştan bile daha etkili olacağı konusunda hem fikirler.

Pek çok modelde soğuk hava dalgasının Türkiye'yi direkt olarak etkileyeceği net bir şekilde gözler önüne seriliyor. 12 Şubat'ta yurda giriş yapacağı tahmin edilen bu soğuk hava kütlesinin en az 10 gün İstanbul'da kar yağışı bırakılacağı düşünülüyor.

İstanbul'da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!

Normal şartlarda soğuk hava kütleleri üzerinde bu kadar önceden yorum yapmak pek doğru değildir. Fakat bu kütlenin çekirdeği o kadar soğuk ki kar bekleyen uzmanları hayli heyecanlandırmış durumda.

Genel kanı İstanbul'da kar kalınlığının en az 30 santim olacağı yönünde. Bazı bölgelerde ise özellikle İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 1.3 metreye kadar ulaşacağı söyleniyor.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Bu yağış sadece İstanbul'u etkilemeyecek. Yurdun önemli bir bölümünde kar yağışları etkili olacak. Uzun yola gitmeyi planlayanların bu yağış takvimini de göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz.

Tabi ki şunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Soğuk hava çekirdeği Türkiye'ye uzak bir yerde patlarsa o zaman bizlere sadece bu havanın kırıntıları gelir. O da muhtemelen karla karışık yağmur şeklinde olacaktır.

Yorumlar
Tashkafa
On günlük karantina uygulaması da yürürlüğe girer. On gün boyunca kar yağışı nedeniyle virüs yayılmaz
Cevapla
İstanbullu
Dikkat ettiniz mi internette bazı siteler İstanbul için kar yağacak haberlerine MGM dan yalanlama geliyor sonrada kar yağıyor acaba MGM diğer tahminleri kıskanıyor mu :)
Cevapla
💎G@kko💎
Gar rahmettir abem yağması eyidir
Cevapla
Android 36
Ya İstanbul da okadar bina var nasıl yağsın okadar kar yalan ya
Cevapla
mutlu
şimdi buradan ne çıkarmalıyız :D
Cm7234
Haklısınız nede olsa kar yer altından yağıyor
New Yorklu Azmi
New yorkun iklimi soğuk ve yağışlıdır.İstanbul ise ılık ve bir iklime sahiptir.Dolayısıyla bina yağış kıyaslaması yanlıştır.Soğuk olduğu için fazla kar alması normaldir.İstanbulda ise zaten ılık olan iklimi ısı adası oluşturarak dahada ısıtmakta ve kar yağışını azaltmakta.
New-york
New-york ta da o kadar bina gökdelen var yağdı mı yağıyor, Allah bilir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.