İstanbul'da navigasyona uydu aracı ile merdivenden uçtu!

İstanbul'da navigasyon uygulamasını kullanarak aracı ile yolculuk yapan bir kişi kaza yaptı ve merdivenden uçtu.

İstanbul'da navigasyona uydu aracı ile merdivenden uçtu!

Navigasyon kazalarını genelde yurtdışı haberlerinde duyarız. Uygulamaları dinleyerek kaza yapanlar, çıkmaz ya da sonu olmayan yollara girenler olmuştu. Benzer bir olay Türkiye'de de yaşandı.

İstanbul Ümraniye'de gerçekleşen olayda navigasyon uygulamasını kullanarak aracı ile yolculuk yapan bir kişi sonunda merdiven olan bir sokağa girdi. Navigasyonu dinlemeye devam eden sürücü aracı ile takla attı.

Olay 29 Eylül 2021 tarihinde Armağanevler Mahallesi Gürsel Sokak'ta akşam saatlerinde meydana geldi. O.K tarafından kullanılan otomobil, navigasyon uygulamanın yönlendirmesiyle yol olarak görünen Başak Sokak'a girdi. Ancak sokakta merdiven olduğu için bunu fark edemeyen sürücünün aracı taklalar atarak kaza yaptı.

Araçtan yara almadan kurtulan sürücü ise "Üst sokaktan gelirken navigasyon bana sağa dönüş gösterdi. Yani burayı yol olarak gösterdi. Ben de sağa döndüm. Döndükten sonra merdivenli bir yol görüyorsunuz zaten burası. Takla ata ata aracımla beraber inmeye başladım" dedi.

Ne yazık ki bu navigasyon kazalarının ilki değil. Sonuncusu da olmayacak. Bu tarz yazılımların zaman zaman yolları yanlış gösterdiği, girilmez olan yollara sokmaya çalıştığı ya da yol olmayan yerleri de yol olarak gösterdiği bir gerçek. Ülkemizde yayın olarak Google Haritalar ve Yandex Haritalar navigasyon için kullanılıyor. Bu iki uygulama dışında farklı uygulamaların da bulunduğunu belirtelim. 

Siz Teknolojioku okuyucularını bu konuda uyarıyor ve bu tarz navigasyon uygulamalarını kullanırken dikkatli olmanızı öneriyoruz.