Güncel

İstanbulkart kaç pet şişe ile dolacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde çalıştığı projede toplanan pet şişeler İstanbulkart dolumunda kullanılacak. Peki pet şişe başına İstanbullkart'a ne kadar yüklenecek? İşte cevabı!


Akıllı Konteyner isimli bir proje ile sokaktan toplanan pet şişelerle İstanbulkart'a yükleme yapılabilecek.

Örnekleri yurtdışında olan Akıllı Konteyner projesi ile her gün milyonlarcası çöpe atılan pet şişeler geri dönüşüme kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı projede toplanan pet şişeler İstanbulkart dolumunda kullanılacak. Peki pet şişe başına İstanbullkart'a ne kadar yüklenecek?

Lansman töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri projesinin içerisinde bulunan takip sistemi ile de belirli miktarlarda pet şişe atan vatandaşlara İstanbul'da bulunan şehir tiyatrolarına ücretsiz bilet, sosyal tesislerde indirimli yemek yeme gibi pek çok avantaj da sağlanabileceğini dile getirdi.

Konu hakkında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal; "Belirli yerlere koyacağımız bu konteynerlarla pet şişelerin toplanması ve toplanırken de o pet şişeyi konteynere atan her kişinin İstanbulkart'ına bir bedel ödenmesi öngörüldü.

İstanbulkart kaç pet şişe ile dolacak?

0,33 litrelik, 0,5 litrelik, 1,5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0,33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutularının toplanmasıyla ilgili bir çalışma. 0,33 litrelik 10 gramlık petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yükleniyor.

0,33 litrelik alüminyum içecek kutusuna 7 kuruş, 0,5 litrelik alüminyum içecek kutusuna 9 kuruş olmak üzere para yüklüyoruz. Akıllı konteyner sisteminde, atıkları bu konteynere atan her kişiyi, her kartı takip edebilen bir yapı var.

50 pet şişe atan, 100 pet şişe atanlar şehir tiyatrolarımızdan ücretsiz bilet alabilme, sosyal tesislerimizde indirimli yemek yiyebilme gibi Büyükşehir Belediyemiz'in değişik hizmetlerinden de bu konuda öncelikli olarak istifade edebilecekler" dedi.

Hazırlanan proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan Atık Yönetimi Müdürlüğü ile İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK) ortaklığıyla geliştirildi. Proje konusunda bu açıklama dışında başka bir bilgi bulunmuyor. Bu geri dönüşüm otomatlarının nerelere konulacağı ve ne zaman hayata geçirileceği gibi bilgiler henüz belli değil.

Ancak hayata geçirildiğinde çok faydalı olacağı ve çevre kirliliğini engellemede  katkı sağlayacağı kesin olan bir proje.

Bir kere otobüse binmek için 130 pet şişe gerekiyor

Teknolojioku olarak sizler için yukarıda yazılan rakamları tablo haline getirip yorumladık. Buna göre 2.60 TL olan İstanbul'da otobüse binme ücretini karşılamak için 130 adet 0.33 litrelik pet şişe toplamak gerekiyor. 1.5 litrelik şişelerden ise 29 adet toplamak gerekiyor. Eğer İstanbul'da Metrobüse binmek ister ve en uzun mesafe olan 34 duraklı bir yolculuk geçirmek isterseniz 3.85 TL ödemeniz gerekiyor. Bunun için de 0.33 litre olan pet şişelerden 192 adet toplamak gerekiyor.

Pet şişe Ücreti
0.33 litre 2 Kuruş
0.5 litre 3 Kuruş
1 litre 6 Kuruş
1.5 litre 9 Kuruş
   
Alüminyum içecek kutusu Ücreti
0.33 litre 6 Kuruş
0.5 litre 9 Kuruş

Görüldüğü gibi rakamlar çok makul değil. Vatandaşların pet şişe toplamasını teşvik etmek için rakamların biraz daha iyi olması gerekiyor. Bizden söylemesi.  

Yorumlar
Misafir
Türk halkı bununla uğraşmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.