İşte Atatürk imzalı beton delici füze

TÜBİTAK, son 5 yıl içinde yürütülen çalışmalar sonucunda, Türk Hava Kuvvetleri için teknoloji seviyesi yüksek üç önemli silah sisteminin tasarımı bitirdi.

İşte Atatürk imzalı beton delici füze

TSK'nın ihtiyaçları çerçevesinde son yıllarda savunma sanayine yönelik projelere ağırlık vermeye başlayan TÜBİTAK, son 5 yıl içinde yürütülen çalışmalar sonucunda, Türk Hava Kuvvetleri için terör örgütü PKK'nın hedeflerini imha etmede de kullanılabilecek teknoloji seviyesi yüksek üç önemli silah sisteminin tasarımı bitirdi.

Türk Hava Kuvvetleri'nin ateş gücünü daha ileri seviyeye taşıyacak üç yeni üründen biri olan ve Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM), Türkiye'nin ilk milli seyir füzesi. Havadan karaya ve yoğun bir şekilde korunan SOM, kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. SOM, yüksek hassasiyetli, uzun menzilli, düşük görünürlüğe sahip, tüm hava şartlarında görev yapabilen, INS/GPS/IIR güdüm sisteminin yanısıra yeryüzü referanslı navigasyon sistemi ve görüntü referanslı navigasyon sistemine sahip bir silah sistemi.

1357480419_20475129174087487711181606589n.jpg

230 kilogram harp başlığı kütlesine sahip füzenin operasyonel özellikleri şu şekilde:

*Bilinen tüm hava sistemlerinin menzili dışında kalıyor.

*Tek atışta tek vuruş.

*Düşük görünürlükte ve karıştırmaya karşı dayanıklı.

*Geniş atış zarfı.

*Programlanabilir vuruş özelliği.

Nüfuz Edici Bomba, TÜBİTAK tarafından geliştirildi ve ardışık delici harp başlığı teknolojisine sahip dünyadaki ilk ve tek bomba özelliğine sahip. Bu bomba, dünyadaki beton delici bombalara göre daha üstün özelliklere sahip. Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlandı ve Türkiye'de geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma unvanına sahip.

TÜBİTAK ayrıca, savaş uçaklarında kullanılan bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti'ni (HGK) geliştirdi ve dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği HGK'lar ile uçaklar, hedefi 25 kilometre uzaklıktan noktasal olarak vurma özelliği kazandı. 5 yıl süren bir çalışma sonucu geliştirilen HGK'nın, Ar-Ge'si tamamlandı ve güdümsüz bombaların üzerine giydirilecek şekilde tasarlandı. Bombalara yüksek tahrip etkisi kazandıracak sistem ile '6 m' vuruş hassasiyeti de sağlandı. Bombaların seri üretimine bu yıl içinde başlanacak.