Güncel

İşte bir ülke değerindeki teknoloji şirketleri

Bu şirketler bir devlet değerinde!

İşte bir ülke değerindeki teknoloji şirketleri

Teknoloji geliştikçe teknolojik ürünlerin çeşitleri de artmaya başladı. Teknoloji pazarında elektronik cihazlardan telefon çeşitlerine, yazılımlardan web tasarımlara kadar birçok alan bulunuyor.

Büyük bir sektör olan pazarın kazancıda dudak uçuklatan cinsten oluyor. Teknoloji firmalarının gelirlerini açıklamasıyla ne kadar büyük paraların bu sektörde döndüğünü görüyoruz.

Özellikle Apple firması 400 milyar Euro değeriyle pek çok ülkeyi kıskandırıyor. Sizin için, büyük bilişim firmalarının değerlerini araştırdık ve dünya devletlerinin toplam milli gelirleri ile karşılaştırdık.

Aşağıda ve sonraki sayfalarımızda bu karşılaştırmayı inceleyebilirsiniz.

KUBA = EBAY

ABD ambargosu nedeniyle Küba ünlü purolarını dünyaya satmakta zorlansa da ülkenin yıllık geliri 48 milyar Euro'yu buluyor. Bu da eBay'ın piyasa değerine eşit.


PERU = INTEL

Intel'in çiplerinin bir bölümünde Peru'dan elde edilen kaynaklar da kullanılıyor ve Peru'nun yıllık geliri 107 milyar Euro'yu buluyor. Intel'in piyasa değeri ise 117 milyar Euro.


CEZAYİR = ORACLE

Yazılım üreticisi Oracle'ın 145 ülkede ofisi bulunuyor. Cezayir de bunlardan biri. Cezayir'in yıllık geliri, 121 milyar Euro. Oracle'ın piyasa değeri ise 117 milyar Euro.


PORTEKİZ = IBM

Portekiz şu sıralar büyük bir ekonomik kriz yaşıyor ve borcu başından aşkın. Ancak yıllık geliri 179 milyar Euro. IBM'in piyasa değeri de buna yakın: 186 milyar Euro.

KAZAKİSTAN = QUALCOMM

Kazakistan'ın yıllık geliri 93 milyar Euro. Bu paranın büyük kısmı petrolden geliyor. İşlemci üreticisi Qualcomm'un piyasa değeri ise 85 milyar Euro.

İSRAİL = SAMSUNG

Samsung'un yıllık vergisi, ana vatanı Güney Kore'nin toplam gelirinin %8'ini oluşturuyor. Samsung'un piyasa değeri 156 milyar Euro. İsrail'in yıllık geliri ise 159 milyar Euro.
BANGLADEŞ = AMAZON

Amazon, Bangladeş'li müşterilerine de satış yapıyor ancak ülkenin yerli halkı Amazon'dan çok fazla alışveriş yapmıyor. Amazon'un değeri 81 milyar Euro. Bangladeş'in yıllık geliri ise 80 milyar Euro.

MISIR = GOOGLE

2011'deki devrim sırasında Mısır ülkesindeki Google servislerini kapatmıştı. Mısır'ın yıllık geliri 152 milyar Euro. Google'ın piyasa değeri ise 154 milyar Euro.

TAYLAND = MICROSOFT

Tayland hızlı büyüyen ekonomisi ile bir kaplana benzetiliyor. Yıllık geliri ise 220 milyar Euro. Microsoft'un piyasa değeri ise 206 milyar Euro.


Yorumlar
MuhammedhaciSalih
turkiyeninkine kimse eşit değil :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.