Güncel

İşte Bitcoin'in son 10 yıl için finansal piyasa karnesi

Bitcoin, son 10 yılın 7'sinde finansal piyasalardan daha iyi performans gösterdi!

İşte Bitcoin'in son 10 yıl için finansal piyasa karnesi

Bitcoin ( BTC ), uzun süredir yüksek oynaklıkla ilişkilendiriliyor ve dijital para birimi ana akım bir finansal varlık olma girişimlerinde bulunuyor. Değişkenliğe rağmen varlık, geleneksel finans ürünlerini gölgede bırakarak yıllar içinde önemli getiriler kaydetti.

İşte Bitcoin'in son 10 yıl için finansal piyasa karnesi

Özellikle son on yılda Bitcoin, bu on yılın yedisinde en iyi performans gösteren varlık olarak ortaya çıktı. Yatırım stratejisti Raoul Pal tarafından 13 Aralık'ta paylaşılan  verilere göre, ilginç bir şekilde, Bitcoin zirveye çıkamadığı üç yıl boyunca varlık en kötü performans gösteren varlıktı.

Yedi yılda Bitcoin'den daha iyi performans gösteren ürünlerden bazıları S&P 500 endeksi, Dolar endeksi ve Fed Bilançosu'dur.

Bitcoin'in en düşük getirisi, varlığın ayı piyasasında faaliyet gösterme aşamalarına denk geldi, örneğin 2014'te Bloomberg Bitcoin Galaxy Index % -57,51 performans kaydederken, 2018'de değer % -74,28 olarak gerçekleşti.

İşte Bitcoin'in son 10 yıl için finansal piyasa karnesi - Resim : 1

10 yıl boyunca küresel çoklu varlık getirileri. Kaynak: Bloomberg

Bitcoin'in 2022 performansı

Ayrıca Bitcoin, % -61,97 getiri ile 2022'de en kötü performans gösteren varlık olarak yer alıyor. Özellikle, Bitcoin'in 2022 performansı, varlığın çoğunlukla hisse senetleri gibi geleneksel finans ürünleriyle ilişkili olmasıyla ortaya çıktı.

Aynı zamanda, her iki varlık sınıfı da yükselen enflasyondan ve artan faiz oranı artış tehdidinden etkilendi ve yatırımcıları kenara itti.

Ayrıca, Bitcoin ve kripto piyasası, bir dizi kripto iflas başvurusunun yanı sıra Terra ( LUNA ) ekosistem çökmesi ve FTX kripto para borsasının çökmesi gibi bir dizi yüksek profilli olaydan kurtulmaya çalışıyor. Olaylar kısmen kripto pazarının sürdürülebilirliği ile ilgili sorulara yol açtı.

Sonuç, potansiyel olarak kurumsal yatırımcıların, varlığın 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 $'da önemli bir rol oynamasına rağmen Bitcoin'i gözden kaçırmasına neden oldu.

Bitcoin'in performansının, son derece düzensiz bir ortamda çalışan kripto para birimine rağmen geldiğini belirtmekte fayda var. Gerçekten de düzenleyici belirsizliğin, varlığın gelecekteki getirisini etkilediği kabul edilir. Ancak, sektör için ilgili yetki alanlarını yasalaştırmaya çalışan farklı yetki alanlarından ilerleme kaydedilmiştir.

Bitcoin'in geleceği

Bitcoin, 2022'de düşük getiriler kaydetmenin yanı sıra, ABD'de düşen enflasyon oranıyla aynı zamana denk gelen  yükseliş eğilimi belirtileri gösteren amiral gemisi kripto para birimi ile yılı yüksek bir seviyede bitirmeye çalışıyor.

Benzer şekilde, Bitcoin 18.000 dolarlık noktayı geri almaya çalışırken, kripto topluluğu %80'in üzerinde, 2023'e taşınan varlık beklentileri konusunda yükselişini sürdürüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.