Güncel

İşte Cardano (ADA) Vasil yükseltmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler!

İşte Cardano (ADA) Vasil yükseltmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler!

İşte Cardano (ADA) Vasil yükseltmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Merkezi olmayan blok zinciri platformu Cardano'nun ( ADA ) arkasındaki ana kuruluş olan Input Output (IOHK), 22 Eylül için planlanan ve merakla beklenen Vasil hard fork'un yayınlanmasından sonra kullanıcıların ağda bekleyebilecekleri değişiklikleri özetledi.

İşte Cardano (ADA) Vasil yükseltmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler!

IOHK, 16 Eylül'de  yayınlanan bir blog yazısında, yükseltme öncesinde şirket, dahil olan çekirdek mühendislik ekiplerinin olumlu bir sonucu garanti etmek için yoğun testler ve entegrasyon çalışmaları yürüttüğüne dikkat çekti.

Yayında, IOHK, planlandığı gibi ortaya çıkan Vasil hard forkunun önemini vurguladı.

“Değerlendirilmesi gereken birden fazla ekosistem paydaşı var. Herhangi bir yükseltmenin güvenli ve emniyetli olmasını ve Cardano ekosistemindeki oyuncuların tamamen hazır olmasını sağlamak her zaman çok önemli olmuştur," dedi IOHK.

İşte Cardano (ADA) Vasil yükseltmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler! - Resim : 1

Geliştirilmiş akıllı sözleşme işlevi

Özellikle, yükseltmenin Cardano'nun akıllı sözleşmesini Plutus v2 aracılığıyla geliştirmesi bekleniyor. Güncelleme, akıllı sözleşme platformunun verimliliğini artırmak için ayarlandı. Özellikle, akıllı sözleşme özelliğinin başlangıcından bu yana Cardano, artan etkinlik kaydetti.

Bir noktada Cardano, her gün beş yeni Plutus senaryosu ekliyordu. Genel olarak, platformdaki akıllı sözleşmelerin sayısı Ağustos ayının başında ilk kez  3.000'i aştı.

Vasil ile yükseltmenin, zincir üzerinde veri paylaşımını sağlayan referans girişleri gibi çeşitli işlevlerin kilidini açması da bekleniyor. Bu özellik, UTXO'ları (harcanmamış işlem çıktısı) harcamadan ve yeniden oluşturmadan blok zincirinde depolanan bilgilere erişimi kolaylaştıracak.

Başka yerlerde Vasil, işlem boyutunu küçültmek, verimi artırmak ve komut dosyası yürütme maliyetlerini düşürmek için öngörülen referans komut dosyası işlevinin kilidini açacak. Yükseltme, geliştiricilerin her işleme dahil etmeden bir komut dosyasına başvurmalarını sağlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.