Güncel

İşte dünyanın en hızlı koşan robotu!

Dünyanın en hızlı koşan robotu 'Cheetah'!


Sürekli farklı projeleriyle gündeme gelen DARPA yani ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı ilginç projelerine devam ediyor. Daha önce, ses hızını 7 kata kadar aşabilen uçaklar, manyetik füze silahı ve çeşitli uzaktan kumandalı robotlar geliştiren DARPA, şimdide farklı bir projeye yer vermiş.

Mühendisler
, yürüyüş dinamikleri üzerine çalışmış ve tekerlek yerine ayaklarını kullanan bir robot geliştirmişler. Çünkü tekerlekli robotlar her türlü yolda ilerleyemezler ancak esneklik ve hız için geliştirilen bu robot, insandan daha hızlı koşabiliyor. 'Cheetah' adlı robot yapılan son testlerde 45.5 kilometre hıza çıktı ve dünyanın en hızlı insanı Usain Bolt'un 44.5 kilometrelik hızını geride bıraktı.

1347175602_darparobotspeed.jpg


'Cheetah' çok hızlı koşsa da hala denge sorunu mevcut. Bu nedenden dolayı  test, robotu sabit tutan bir kol yardımıyla koşu bandı üzerinde gerçekleştirilmiş.

Yorumlar
hakan
Karşılık duvarda robotu tutan demir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.