Güncel

İşte insan mimiklerine sahip robot!

Bu robot şaşırıyor, seviniyor ve üzülüyor!


Japon Masahiro Mori insansı bir robot çalışmasında daha bir insansı robot yapmaya çalışmıştı ve başarısız olmuştu. Şimdi ise başka bir insansı robot girişimi İtalya'dan geldi. İtalya Pisa Üniversitesinden araştırmacılar karmaşık bir dizi yüz ifadesi ile donatılmış bir kadın robot icat ettiler.

Araştırmacılar sorulan temel bir soruya yüz ifadesi ile birlikte robotun cevap vermesi için böyle bir çalışma yaptı. Nicole Lazzeri ve ekibi onu gerçek kas aktiviteleri ile taklit etmesi için yüz kafatası ve gövde etrafında 32 motor yerleştirdi. FACE adı verilen robotun yüz ifadeleri sadece 32 motorla mümkün olabilen 100'ün üzerinde yüz kasları ile çalışıyor.

1342678790_faceandroid-22.jpg

İnsan şeklinde yapılan FACE Robot; kızgınlık, korku, mutluluk, şaşkınlık gibi 6 temel mimiği taklit etme yeteneğine sahip. İnsanların duygusal tepkilerini canlandırmaya yönelik çalışmalar 30 yıldır yürütülüyor. Bakalım bu robot ne kadar başarılı olacak.

Buradan giderek FACE robota ait resimleri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
Erkek mühendisler robot yapmış. Bayan mühendisler makyaj
Cevapla
Misafir
Travesti tipli lan bu ne ashfghsdf :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.