Güncel

İşte Pfizer aşısının yan etkileri!

Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen aşının yan etkileri, aşıyı olan bir Türk gönüllü doktor tarafından anlatıldı.

İşte Pfizer aşısının yan etkileri!

Koronavirüs tüm dünyada can almaya devam ediyor. Güncel hasta sayısı ise 60 milyonu aşmış durumda. Tüm bu gelişmeler ışığında tüm insanlık umudunu aşı çalışmalarına bağlamış gibi gözüküyor. En çok beklenti yaratan aşı ise Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirildi. Söz konusu aşının virüse karşı güçlü bir bağışıklık sağladığı ortaya çıkarken, insan vücudunda yaratacağı yan etkiler de fazlasıyla merak ediliyordu. Yapılan çalışmalarda gönüllü olan  Doçent Doktor Ümit Savaşçı ise ortaya çıkan yan etkileri teker teker anlattı.

İşte Pfizer aşısının yan etkileri!

Birçok form doldurduğunu ve saatler süren bilgilendirme aşamalarından sonra aşı olduğunu ifade eden Savaşçı, yan etkiler hakkında ise "Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Testler sırasında tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Aşının belirtileri yaklaşık 2 gün sürdü. Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve virüsün bıraktığı hasarları görünce bu aşıyı kesinlikle yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yan etkiler,virüsün bıraktığı hasarların yanında hiçbir şey" ifadelerini kullandı.

İşte Pfizer aşısının yan etkileri! - Resim : 1

Aşının olumlu etkilerinden de bahseden Türk doktor, "21 gün arayla 2 doz aşının sonucunda antikor seviyesi yüzde 95'lere, hatta bazen yüzde 100'lere kadar ulaştı. Grip aşısında maksimum bağışıklık sistemi iyi olan birisinde yüzde 70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada yüzde 95 civarında bir bağışıklık ona göre oldukça üst seviyede kaldı" diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar
Nadi can
Nşr aşının yan etkileri 6 ay sonrada çıkabilit, 1 sene sonra da nasıl olurda çok kısa sürede olumsuz etkileri aşının tüm yan etkileri toplamı budur anlamında yorum yapılabilir
Cevapla
Cengiz
ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN PARAYA DAYALI REKLAM VE ALGI YARATMA GÜÇLERİ ÇOK KUVVETLİDİR. HERKESİ REKLAM ARACI OLARAK KULLANIYORLAR.
💎G@kko💎
Yabancı aşılara itibar edilmez, bahar aylarında yerli aşımız çıkacak o vakit aşı çıkarsa harika olur milli aşı
Cevapla
Shady
Yabancıların aşısına güvenmiyorsunuz ama ilaçlarını haplarını löp löp yutarsınız bu nasıl perhiz böyle 🤣🤣
Sör Minko
Zavallı ve acınası aslında.
Osman
Hangi milli aşı sen masallara inanmaya devam et
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.