Güncel

İşte Toyota'nın üç tekerli aracı

Toyota, geliştireceği üç tekerli araç ile motosikletleri araca dönüştürecek.

İşte Toyota'nın üç tekerli aracı

Güçlü otomobil üretici firma Toyota, şehir içi kullanım için kullanışlı ve pratik bir 'kişisel araç' üretecek. Japon şirketin üretmeyi planladığı otomobilin tasarımı üç tekerli ve Can-Am Spyder'ı andırıyor.

i-ROAD isimli kişisel aracın üç tekeri bulunuyor ve sürücünün oturacağı yer tamamen kapalı bir kokpite sahip. Toyota'nın iddiasına göre iki koltuğu bulunacak araç, bir scooter büyüklüğü ile kullanıcılarına sunulacak.

1362726322_toyota-i-road-personal-mobility-vehicle.jpg

İki tane 2W (3 beygir gücü) motorla ön tekerler, çalışacak ve araç maksimum 45 km hızla gidecek. i-ROAD, elektrik gücüyle çalışacak ve lityum-iyon batarya sayesinde tek seferde 50 km yol gidebilecek. Bataryanın ömrü ise 3 saat olacak.

Bir bilgisayara sahip olan i-ROAD, bu bilgisayar sayesinde hız, jiroskop açısı ve direksiyon hareketlerini hesaplayarak gerekli olan manevraları ayarlayacak. Manevraları, süspansiyonlara yerleştirilmiş olan aktüatörler ayarlayacak.

i-ROAD'u şuan için Toyota geliştiriyor ve yoğun nüfuslu yerleşim birimlerinde gelecek 10 yıl içinde kullanılması bekleniyor.

Araçla ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.