Güncel

İşten çıkarma dalgası büyüyor: Google 12 bin kişi ile yollarını ayırıyor!

Teknolojinin en büyük isimleri arasında yer alan Google, 12 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını açıkladı.

İşten çıkarma dalgası büyüyor: Google 12 bin kişi ile yollarını ayırıyor!

ABD merkezli teknoloji devi Google'ın ana kuruluşu olan Alphabet, 12 bin çalışanı ile yollarını ayırmaya hazırlandığını açıkladı. Çıkarılacak işçi sayısı, Alphabet'in küresel iş gücünün yüzde 6'sından fazlasına tekabül ediyor.

Google'ın ana şirketi Alphabet, 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Google ve Alphabet CEO'su Sundar Pichai, yayınladığı açık bir mektupta 12 bin kişinin küresel ölçekte işten çıkarılacağını açıkladı. Pichai'nin açıklamalarına göre ABD'de çalışanlar durumdan hemen etkilenecek.

Ancak diğer ülkelerdeki çalışanların yerel yasa ve uygulamalar nedeniyle işten çıkarılma süreci uzayabilir.

Google 12 bin kişi

Teknoloji devinin 12 bin kişiyi işten çıkarması ile birlikte küresel iş gücünün yüzde 6'sından fazlası azalmış oldu. 

Pichai, 'Bu değişikliklerin Google çalışanlarının yaşamlarını etkileyeceği gerçeği üzerimde çok büyük bir ağırlık oluşturuyor ve bizi bu noktaya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstüme alıyorum.' ifadesinde bulundu.

Diğer teknoloji devleri de işten çıkarmalar yapıyor

Aktarılanlara göre, işten çıkarma dalgası ekonomik durumlar nedeniyle küresel ölçekte devam ediyor. Facebook'un sahibi Meta ve Amazon da geçtiğimiz haftalarda büyük ölçekte işten çıkarma kararı almıştı.

İşten çıkarma

Son olarak ise Microsoft, 10 bin çalışanı ile yolları ayıracağını belirtmişti. İnsan kaynaklarının oluşturduğu bir rapora göre teknoloji şirketleri 2022'nin başından beri toplamda 190 binden fazla işçiyi işten çıkarmış durumda. 

İlerleyen vakitlerde diğer teknoloji devlerinin de bu tür ölçekte işten çıkarma kararı almasının olası olduğu bazı kaynaklar tarafından belirtiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.