Güncel

İşten çıkartma haberlerine bir yenisi daha ekleniyor

Dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Microsoft, yakın zamanda büyük kapsamlı işten çıkartma haberiyle gündeme gelebilir.

İşten çıkartma haberlerine bir yenisi daha ekleniyor

2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan ve 2020, 2021 yıllarını kabusa çeviren COVID-19 virüsü, artık iyiden iyiye etkisini yitirmiş durumda. Neredeyse sıradan bir grip gibi algılanmaya başlanan bir zamanların kabusunun, 2 yıl boyunca dünya ekonomilerine verdiği tahribatın ise uzun yıllar telafi edilmesi zor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl birçok büyük firma, bahsettiğimiz bu ekonomik krizin etkileri yüzünden oldukça sıkıntılı süreçlerden geçmiş ve neticede sayısı yüzbinleri bulan insan işsiz kalmıştı.

İşten çıkartma haberlerine bir yenisi daha ekleniyor

Facebook, Amazon, Google gibi teknoloji devleri binlerce çalışanıyla yollarını ayırma kararı verirken, bu sürecin 2023 yılında sona ereceği umut ediliyordu. Ancak Amerikalı teknoloji devi Microsoft’tan gelen haber, 2023’ün de pek iç açıcı geçmeyeceğini gösteriyor.

Şirkete yakın kaynaklar tarafından servis edilen son bilgilere göre, kısa bir zaman içerisinde Microsoft yaklaşık 11.000 çalışanı ile yollarını ayıracak. Dünya genelinde 200.000’den fazla çalışanı bulunan şirket, bu hamleyle çalışanı sayısını neredeyse %5 oranında azaltmış olacak. Aslında Microsoft’un pandemi döneminde neredeyse 60.000 kişiyi bulan işe alımları neticesinde, çalışan sayısının bir hayli arttığı ve uzun süre yeni büyük ölçekli işe alım programının devreye alınmayacağı düşünülüyordu. Ancak işe alım olmaz beklentisi varken, işten çıkarma haberlerinin gündeme gelmesi, 2023 yılının da çok büyük beklentilere ev sahipliği yapmadığını gösteriyor olabilir.

Yorumlar
FİK0 ŞEKER FABRİKALARI
KRİZ BAHANE İŞTEN ÇIKARANLAR HEP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİ KULLANANLAR İŞTEN ÇIKARDIKLARININ YERİNE YAPAY ZEKAYI KULLANACAKLAR SIRA SİZEDE GELEBİLİR VE BİRGÜN SIRA İŞVERENLEREDE GELECEK
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.