Güncel

James Web, Mars'ı görüntüledi! Yeni görüntüler kendine hayran bıraktı

James Web Uzay Teleskobu Mars'ı görüntüledi, Mars’ın atmosferi hakkında birtakım önemli bilgiler verdi. İşte detaylar...

James Web, Mars'ı görüntüledi! Yeni görüntüler kendine hayran bıraktı

James Web Uzay Teleskobu Güneş Sistemi’nin gezegenlerini tek tek görüntülüyor. Teleskobun son gönderdiği kareler, özellikle bilimsel açıdan çok fayda sağlayacak gibi görünüyor.

James Web, Mars'ı görüntüledi! Yeni görüntüler kendine hayran bıraktı - Resim : 1

NASA ve ESA 5 Eylül'de James Web Uzay Teleskobu tarafından çekilen Mars görüntülerini yayınladı. Görüntüler Mars atmosferi hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlıyor. Teleskobun üzerindeki kızılötesi kamera (NIRCam) ile elde edilmiş görüntüler oldukça şaşırtıcı. Büyük Hellas Havzası günün en sıcak saatlerinde çevresindeki bölgelerden daha karanlık görünüyor. Havzanın düşük rakımlı bölgelerindeki yüksek hava basıncının termal emisyonu baskıladığı düşünülüyor.

James Web Uzay Teleskobu üzerindeki spektrografi cihazları ayrıca uzay ajanslarına Mars’ın atmosferine kızılötesi dalga boyundan bakma imkanı sağlıyor. Spektroskopik “harita” gezegenin farklı dalga boylarında karbondioksit emildiğini gösteriyor, aynı zamanda karbonmonoksit ve suyun varlığını da doğruluyor. Gelecekte yayınlanacak olan bir makalede Mars havasının kimyası hakkında daha fazla bilgi ortaya konacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.