Güncel

Elon Musk'ın Starlink uyduları bir ülke tarafından daha tehdit edildi!

SpaceX Starlink uyduları birçok ülke tarafından tehlike olarak görülüyor. Elon Musk'ın her ay tavuk döner siparişi gibi uzaya fırlattığı uydular ciddi sorunlara neden olabilir. Birçok ülkenin uzay hava sahasında bulunan uydular istenildiği takdirde bir tehdit olarak kullanılabilir.

Elon Musk'ın Starlink uyduları bir ülke tarafından daha tehdit edildi!

SpaceX'in Starlink uydu sistemi, bir kez daha bir hükümet tarafından yok edilmekle tehdit edildi. Elon Musk'ın şirketine karşı ülkelerin bu şekilde ön yargılı olmasının aslında haklı nedenleri olabilir.

Starlink uydularına tepkiler büyümeye devam

Rus heyetinin bir üyesi olan Konstantin Vorontsov yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki olaylar sırasında ortaya çıkan ve dış uzay teknolojilerinin zararsız kullanımının ötesine geçen son derece tehlikeli bir eğilimin altını çizmek istediklerini söyledi. Müttefikler, askeri amaçlar için uzayda ticari, altyapı da dahil olmak üzere sivil unsurları kullanıyor." dedi.

Vorontsov yaptığı açıklamada, doğrudan Starlink ismini zikretmedi ancak neden bahsettiği tüm taraflarca bilinen bir gerçek. Rusya Dışişleri Bakanlığı üyesi ve ülkenin BM Silahsızlanma İşleri Ofisi heyeti başkanı bu açıklamalara ek olarak: "Bu tür eylemlerin aslında askeri çatışmalara dolaylı müdahale teşkil ettiğinin farkında değiller. Yarı sivil altyapı meşru bir hedef haline gelebilir." dedi.

Starlink uyduları bir ülke için daha tehlike yaratmaya devam ediyor!

Vorontsov, "En azından, sivil uyduların bu kışkırtıcı kullanımı, uzayın münhasıran barışçıl kullanımını sağlayan Dış Uzay Antlaşması uyarınca sorgulanabilir ve uluslararası toplum tarafından şiddetle kınanmalıdır." dedi. 

SpaceX CEO'su Elon Musk, tehdide, Starlink'in yalnızca barışçıl kullanım için tasarlandığını vurgulayan bir tweet ile yanıt verdi.

Dünyanın en zengin insanı, vatandaşlarının kuşatma altındaki şehirlerde internete erişmeye devam edebilmeleri için Ukrayna'ya Starlink terminalleri göndermesinden bu yana Rusya ile birkaç kez gerilim yaşamıştı. SpaceX, şu anda günde 150.000'den fazla Starlink uydusu gönderiyor. Bunların 12.000'den fazlası ülkeye iletişim sağlıyor.

Bu yılın başlarında Musk, SpaceX'in ISS'in Dünya'ya çarpmasını durdurabileceğini söylemişti. Bu senaryo, Rusya-Ukrayna savaşından beri devam ediyor. Görevden alınan Rus uzay şefi Dmitry Rogozin bu konuda en tecrübeli isimlerdendi.

SpaceX ile sorunları olan sadece Rusya değil. Çin'in Modern Savunma Teknolojisi, Mayıs ayında hükümete bağlı araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makalede, Asya uluslarının ülkeye gizli tehlikeler ve zorluklar getiren bu uyduları yok etmek için yöntemler geliştirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.