Güncel

Japonya Ay’da Toyota ile gezecek!

Japonya, otonom bir uzay aracını 2029'da Ay'ın yüzeyine Toyota işbirliğinde indirecek.

Japonya Ay’da Toyota ile gezecek!

Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı basınçlı, otonom bir uzay aracını 2029'da Ay'ın yüzeyine indirmek için Toyota ile iş birliğine gidiyor.

Japonya Ay’da Toyota ile gezecek!

Toyota Ay’a gidiyor. Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı otomobil üreticisi ile basınçlı, otonom bir uzay aracını 2029’da Ay’ın yüzeyine indirmek için iş birliği yapıyor. Altı tekerli araç, güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanarak iki insanı 10 bin kilometre uzaklığa taşıyabilecek.

Araç iki minibüs büyüklüğünde olacak ve içinde 13 metrekarelik bir yaşam alanı barındıracak. Astronotlar araç içinde normal kıyafetler giyebilecek. Araç Ay’a astronotlardan önce iniş yapacak ve onlarla buluşmak için bağımsız olarak seyahat edecek.

Açıklama, uzay keşfinin hareketlendiği bir dönemde geldi. Geçtiğimiz günlerde SpaceX bir uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaştırdı. Çin ise bir ilki gerçekleştirerek Ay’ın uzak yüzüne bir uzay aracı gönderdi ve uzayda bir güneş enerjisi istasyonu kurma çalışmalarını açıkladı.

JAXA ve Toyota’nın açıklamasının en heyecan verici kısmı ise astronotlara araç içinde bir yaşam alanı oluşturulması. Bu tarz basınçlı ortam teknolojileri, gelecekte Ay’da yaşam hayallerini gerçeğe dönüştürmemize yardımcı olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.