Güncel

Japonya'da 173 yıl sonra ilk kez oldu!

Japonya son 173 yıldır ilk kez halkalı güneş tutulmasını yaşadı.


Güneş tutulmaları insanlar tarafından merakla izlenen doğa olaylarından bir tanesidir. Güneş tutulmasının çeşitleri var. Bunlardan bir tanesi de Halkalı Güneş tutulmasıdır. Bu güneş tutulması çeşidi nadir görülen ancak görsel açıdan son derece keyifli doğa olaylarından bir tanesi.

1337583700_gunes-tutulmasi.jpg

Halkalı güneş Tulması: Ay'ın Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

Japonya son 173 yıldır ilk kez halkalı güneş tutulmasını yaşadı.

Halkalı Güneş Tutulması, dün Doğu Asya ülkelerinden izlenebildi.  Güneş tutulmasını izleyebilmek için insanlar açık alanlara akın etti. Açık alanlara gidenler bu görsel şölene şahit oldu. Ancak Honkonglular ise Tokyolular kadar şanslı olamadı çünkü kapalı hava nedeniyle heyecanla güneş tutulmasını bekleyen insanlar izleyemeyince hayal kırıklığına uğradılar.

Halkalı tutulma Doğu Asya'daki bir çok ülkede izlendi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.