Güncel

Yahoo'ya Alibaba dopingi!

Bugün teknoloji dünyası müthiş bir satış haberiyle çalkalanıyor.


Uzun zamandır tartışılan Yahoo şirketinin kötü gidişatı, bugün gerçekleşen bir satım haberi ile Yahoo açısından oldukça büyük bir önem taşıyordu. Çok yakın bir zamanda yalan söylediği için işten çıkartılan ve başarısız olarak iddia edilen CEO'sundan sonra, Yahoo yeni bir kalkında dönemine girmiş gibi gözüküyor. Kedi gibi dört ayağınının üstüne düştü de diyebiliriz, her zamanki gibi Yahoo yine ayakta.

1999 yılında Jack Ma önderliğinde 18 kişi tarafından kurulan ve 2005 yılında yüzde 40 hissesi 1 milyar dolara Yahoo'ya satılan Çinli dev e-ticaret platformu Alibaba, Yahoo'ya sattığı hisse senetlerinin yarısını tam 7 yıl sonra geri almak için harekete geçti.

Çin'de yaşanan bir e-ticaret skandalını (2 bin 300 kişinin portal üzerinden dolandırılmasının ortaya çıkmasıyla) da atlatan Alibaba, Yahoo'dan 2005'te satın almış olduğu hisselerin yarısını geri alabilmek için tam 7.1 milyar dolar teklif etti.
İki taraf arasında bu rakam üzerinden anlaşmanın sağlandığı ise ABD'de açıklandı. Buna göre Alibaba, Yahoo'ya 6.3 milyar dolar nakit para ve 800 milyon dolarlık imtiyazlı hisse senedi verecek.

1337579616_yahoo-alibaba-reuters.jpg

Böylece Yahoo, 2005 yılında 1 milyar dolara aldığı hisse senetlerini tam 7 yıl sonra 14 katından fazla bir piyasa değerine geri satmış olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.