Güncel

JPMorgan; 'Bitcoin ve kripto artık alternatif bir varlık sınıfı'

JPMorgan, Bitcoin ve kriptonun artık tercih edilen 'alternatif varlık sınıfı' olduğunu söyledi.

JPMorgan; 'Bitcoin ve kripto artık alternatif bir varlık sınıfı'

JPMorgan, kripto para fiyatlarındaki keskin düşüşün ardından, Bitcoin'in adil fiyatının, şu an bulunduğu seviyeden %28 daha yüksek olduğunu söyledi. Ayrıca amiral gemisi dijital varlık için “buradan önemli bir yükseliş” olduğunu ima etti.

JPMorgan; 'Bitcoin ve kripto artık alternatif bir varlık sınıfı'

25 Mayıs Çarşamba günü yayınlanan bir notta banka, Market Insider tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto para birimlerinin tercih edilen “alternatif varlıklardan” biri olarak gayrimenkulü aştığı ifade edildi.

Alternatif varlıklar, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel kategorilere uymayan yatırımlar anlamına gelirken, banka ayrıca Bitcoin için makul bir fiyatın 38.000 $ olduğu pozisyonundan ödün vermeyeceğini söyledi. Bu sayı , Çarşamba sabahı Bitcoin'in 29.700 dolar seviyesine kıyasla %28'lik bir yükselişi temsil ediyordu.

Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere Amerikan bankacılık devinin stratejistleri notta şu görüşlere yer verdi:

“Geçen ayki kripto piyasası düzeltmesi, geçen Ocak/Şubat ayına göre daha çok kapitülasyona benziyor. Ayrıca ileriye dönük olarak Bitcoin ve diğer kripto pazarları için daha genel olarak yukarı yönlü olacağını öngörüyoruz.”

Piyasa analistleri ayrıca şunları ekledi:

“Böylece gayrimenkulü, riskten korunma fonları ile birlikte tercih edilen alternatif varlık sınıfımız olarak dijital varlıklarla değiştiriyoruz.”

Kripto piyasası 2022'de düşüyor

Artan enflasyon ve faiz oranları, Ukrayna'daki çatışma ve Çin'deki yavaşlama sonucunda, yatırımcılar riskli görülen varlıklardan kaçıyor. Bu da 2022'de kripto para birimlerinin değerinde düşüşe neden oldu. 

Bitcoin fiyatları, yılın başından bu yana neredeyse %37 oranında düşerken, küresel piyasa değeri yaklaşık 1 trilyon dolar kaybetti. Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, kasım ayında yaklaşık 3 trilyon dolarlık yüksek bir seviyeden, Mayıs ayında 1.3 trilyon dolarlık en düşük seviyeye düşerek, önemli ölçüde azaldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.