Güncel

Juan Gris kimdir? Google'dan Juan Gris'e yaş günü özel Doodle

Google Juan Gris'in 125. doğum gününü özel bir Doodle ile kutladı!

Juan Gris kimdir? Google'dan Juan Gris'e yaş günü özel Doodle

Google Doodle koleksiyonuna, gece yarımdan sonra bir yenisini daha ekledi. Google Juan Gris'in 125. Doğum Gününü özel bir Doodle ile kutladı.


1332458615_juangris-2012-hp.jpgPeki, Juan Gris kimdir?

José Victoriano González-Pérez (23 Mart 1887, Madrid – 11 Mayıs 1927, Sur Seine), bilinen adıyla Juan Gris, hayatının büyük bölümünü Fransa'da geçirmiş olan ünlü İspanyol ressam ve heykeltraştır.
Eserleri, devrinde yeni ortaya çıkmaya başlayan Kübizm çizgisindedir.Önce Madrid'de Zanaat ve Sanayi okulunda öğrenim gördü. O tarihten sonra ressam olarak, pergel cetvel ve gönye gibi araçları yanından ayırmadı. 1906‘da Paris‘te Assiet te Au Beurre ve Chavari dergilerinde desenler yayımladı. 1911 yılını Braque, Picasso, Manolo ile birlikte Ceret‘de geçirdi.


Yalın ve ciddi bir sanat anlayışı içinde ilk kübist tablolarını yaptı. Paris Art Modern müzesinde eserleri vardır. Max Jacob, Raymond Radiguet, Armand Salacrou‘nun çeşitli eserlerine litografi veya ofort resimler yaptı. 1924‘te Diaghilev yönetimindeki rus balesinin Çoban Kızının Baştan Çıkışı, Güvercin, eksik kalmış bir eğitim adlı eserlerinin dekorlarını ve kostümlerini hazırladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.