Güncel

Karşınızda Çin imzalı koronavirüs aşısı: CoronaVac

Çin de koronavirüs buluşu yapan ülkeler kervanına katıldı. CoronaVac ismi verilen aşının binlerce kişi insan üzerinde denendiği ifade edildi.

Karşınızda Çin imzalı koronavirüs aşısı: CoronaVac

2019 yılının sonlarına doğru yayılmaya başlayan ve Mart ayına gelindiğinde ülkemizi ziyaret eden koronavirüs, son zamanlarda etkisini daha da arttırdı. Alınan önlemler ve sokağa çıkma kısıtlamaları sonrasında bir nebze de olsa düşüş gösteren vaka sayıları, hem dünyada hem de ülkemizde son günlerde ciddi bir biçimde artmış durumda. Yeni normale dönüş sonrasında bir türlü durdurulamayan koronavirüs salgınının son bulabilmesi için aşı ve tedavi çalışmaları ise son sürat devam ediyor.

Karşınızda Çin imzalı koronavirüs aşısı: CoronaVac - Resim : 1

Karşınızda Çin imzalı koronavirüs aşısı: CoronaVac

Bu çalışmalar herkesin bildiği üzere geçtiğimiz haftalarda meyvesini vermiş ve Rus lider Putin aşıyı bulduklarını açıklamıştı. Şimdi ise Rusya tarafından bulunan Sputnik V isimli bu aşıya bir rakip gelmiş durumda. Virüsün çıkış kaynağı olarak bilinen Çin, binlerce kişi üzerinde denenen CoronaVac isimli aşıyı duyurdu. Eğer iddialar gerçeğe dönüşürse söz konusu aşı yıl sonuna kadar sağlık otoriteleri tarafından onaylanacak ve satışı başlayacak.

Hali hazırda 3 binden fazla kişi üzerinde denenen CoronaVac, söylenenlere göre yalnızca koronavirüse karşı değil, kış aylarında ortaya çıkan bütün virüslere karşı etkili olacak. Ayrıca aşı tahmin edildiği gibi yüksek bir fiyattan değil, bunun yerine daha uygun bir fiyattan insanlar ile buluşturulacak. CoronaVac isimli aşının Sputnik V ile rekabet edeceği düşünülüyor. Burada önemli olan ise tabii ki insan sağlığı ve bu sürecin bir an önce son bulması.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.