Güncel

Kedi ilacı koronavirüs tedavisinde kullanılabilir!

Kanada'dan gelen habere göre kedilerin tedavisinde kullanılan bir ilaç, koronavirüs ile etkili bir mücadele sağlıyor. İşte detaylar!

Kedi ilacı koronavirüs tedavisinde kullanılabilir!

Tüm dünyanın başının belası haline gelen koronavirüs, etkisini giderek arttırıyor. Salgın başladığı günden bu yana dalgalı bir seyir izliyor ve şu anda yine çıkış trendine gelmiş vaziyette. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de vaka sayıları endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün paylaşılan son duruma göre günlük vaka sayısı 1.517 oldu. Vefat sayısı 36'ya kadar yükselirken iyileşen sayısı ise 1.017'de kaldı. Ağır hasta sayısı ise 896 olarak paylaşıldı. Türkiye bu tabloya yoğunlaşırken Kanada'dan gelen bir haber koronavirüs tedavisinde umutları arttırdı.

Kedi ilacı koronavirüs tedavisinde kullanılabilir! - Resim : 1

Kedi ilacı koronavirüs tedavisinde kullanılabilir!

Kanadalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda kedilerde oldukça ölümcül olan karın zarı iltihabı tedavisinde kullanılan bir ilacın koronavirüs ile mücadelede etkili olabileceği saptandı. Buna göre klinik araştırmaların ortaya koyduğu veriler, uzun zamandır kediler için kullanılan GC376 isimli ilacın koronavirüs hastalarında kullanılabileceğini bizlere söylüyor. Her ne kadar GC376 henüz insanlar üzerinde denenmese de ilacın insanlık için bir umut olabileceği düşünülüyor.

İlacın üreticisi ise bu gelişmelerin ardından hemen harekete geçerek insanlar üzerinde denenmesi için FDA'ya başvuruda bulundu. Bu başvurunun kabul görüp görmeyeceği ise şu anda bilinmezliğini koruyor. Sizin de bildiğiniz üzere daha öncesinde pek çok tedavi ve aşı haberi koronavirüse çare olacağı iddiası ile haberleştirilmişti ancak herhangi somut bir gelişme yaşanmamıştı. Bakalım bu sefer durum farklı olacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.