Güncel

Kemik sağlığınız için fazla E vitamini almayın

Japon bilim adamları E vitaminin kemiklere zarar verebileceğini kanıtlayan araştırmaya imza attırlar.

Kemik sağlığınız için fazla E vitamini almayın

Nature Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kobay olarak kullanılan farelere büyük dozda E vitamini verildi. Kobay olarak kullanan farelerin kemik yoğunluğunun daha düşük olduğu sonucu ortaya çıktı.

E vitamini hangi besin öğelerinde bulunuyor?

Vitamin E, ıspanak, brokoli, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunuyor. Uzmanların dikkat çekmek istediği nokta ise normal diyet dışında alınan E vitamini haplarının soruna yol açtığını vurguluyorlar.

1330948441_vitamin-e-cilt-sagliginin-guclendiricisi.png

Araştırmalar E vitamininin kemik eriten osteoklast hücrelerinin oluşumunu tetiklediğini konusunda hemfikirler. Yetişkin bir insanın kemik ölçüsü ve yoğunluğu sabit olarak kalmıyor.  Sabit kalan bu değeri yeni kemik ürerimi yapan osteoblast hücreleri ile kemiğin erimesine sebep olan osteoklast hücreleri arasındaki denge tarafından belirleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.