Güncel

Kendi cenazesinde gelen soruları yanıtladı! Fiyatı sudan ucuz

Yapay zeka ile çalışan bir sohbet robotu teknolojisiyle beraber ilginç anlar yaşandı. Ölen bir kişi kendi cenazesinde "mezarın ötesinden" soruları yanıtlamasına imkan verdi.

Kendi cenazesinde gelen soruları yanıtladı! Fiyatı sudan ucuz

"Holografik konuşma video deneyimleri" geliştiren bir şirketin yöneticisi olan oğlu Stephen Smith'e göre bu teknoloji, Holocaust (Nazi soykırımı) konusunda kampanyalar düzenleyen Marina Smith'in "bir anlamda mevcut" olmasına imkan tanıdı.

Haberde, "Bayan Smith, bu yılın Haziran ayında vefat etti ve cenazesi kısa bir süre sonra İngiltere, Nottinghamshire'da yapıldı. Ailesi, insanları Holocaust hakkında eğiterek anlamlı bir yaşam sürdüren Smith’in, mesajının ölümünden sonra da devam etmesini istedi ve cenazesi sırasındaki holografik deneyim de buna olanak sağladı" denildi.

Tamamen kendi sözleri

Deneyim, etkileşime geçilebilecek dijital, holografik bir klon oluşturmak için 20 farklı kamera ve öznenin kayıtlarını kullanan bir AI konuşma botu olan StoryFile'ı kullandı. Deneyim AI tarafından desteklenirken, sorulara verilen cevaplar tamamen Bayan Smith'in kendi sözleriydi.

Bu etkileyici deneyimi yaşatmak için, söz konusu kişi ile görüşülür ve yaşamları hakkında (elbette yaşarken) çok sayıda soru sorulur. Veriler daha sonra cenazede sorulan sorulara yanıt olarak oynatılacak uygun kayıtları seçen StoryFile'a aktarılır. Yani, aslında soruları AI cevaplamıyor, sadece izleyiciler tarafından kendisine verilen ipuçlarını tanımlıyor ve uygun cevabı seçiyor.

Fiyatı 48 dolar

Bir StoryFile paketinin 48 dolar gibi göreceli olarak düşük bir fiyata satın alınabildiği düşünülürse, yakında buna benzer çok daha fazla cenaze törenine şahit olabiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.