Güncel

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

Apple'ın mahkeme hesapları artık ters dönmeye başladı.

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

Apple ürettiği ürünlerin haricinde özellikle patent savaşlarıyla da oldukça meşhur bir firma. Birçok şirketle mahkemelik olan firma son zamanlarda davaları kaybetmeye başladı. Şirkete bir darbede yazarlardan geldi.

Çin'de Apple aleyhine bir grup yazar dava açmıştı. Bu dava sonuçlandı ve mahkeme Apple'ın yazarlara 1.03 milyon yuan yani 290.000 TL ödemesine karar verdi. Yazarlar kendilerine ait telifli işlerin Apple Store'da izinsiz olarak satıldığını iddia etmişti.  Mahkemeye başvuran yazarlar,  Apple'ı durumdan haberdar edildiği halde gerekli hukuki adımları atmamakla suçlamıştı.

1357330173_fft99mf1899293.jpeg

Yapılan mahkeme sonucunda karar Apple'ın aleyhine oldu. Apple'ın yazarlara ait işlerin başka kişiler tarafından Apple Store üzerinden ücretli olarak satıldığını bildiğini belirten mahkeme, bu konuda yazarlar tarafından uyarıldığı ama "korsan uygulama geliştiricilerle doğrudan bağlantıya geçilmesini" tavsiye etmek dışında bir girişimde bulunmadığına karar vererek firmayı cezalandırdı.

Apple daha öncede bu tür davalarla karşı karşıya kalmıştı. Mart ayında mahkemeye başvuran 22 yazar toplam 50 milyon yuan (14 milyon TL) tazminat talep etmişti. Kasım ayındaysa eserlerinin Apple Store'da izinsiz satıldığından şikayet eden Tayvanlı bir yazar, Hong Kong'daki Apple temsilciliğine başvurduğunu ama yetkililerin sorunu çözmek yerine kendisini "salaklıkla" suçladığını söylemişti.

Yorumlar
ali
tarafsiz yayincilik dediginuz herkeze tokat atmakdir burda yorumculara laf atilmadiysa buda teknolojioku nun kullanicilatina sahip ciktigini gosterir heralde hem samsuna hen appl ve diyer sirketlerin hatalarini yazacaklqr
Cevapla
hilmi
apple a olümmmm
Cevapla
iboo
Hay sizin başlığınıza ne saçma başlık o keser sapını samsunga sorun 1milyar dolarlık saplık
Cevapla
Misafir
bu sayfada cok bariz apple düşmanlıgı var acaba neden?
Cevapla
keser
Burasi bi applea bi samsunga tokat atiyor ben de anlamadim nedir :))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.