Güncel

Kış saati uygulaması başladı!

Saatleriniz geri almayı unutmayın!


Türkiye'nin 31 Mart Pazar günü geçiş yaptığı yaz saati uygulaması 27 Ekim (bugün)04.00'te saatlerin bir saat geri alınması ile son buldu ve artık kış saati uygulamasına geçiş yapıldı.  Kış saati uygulamasına geçişteki temel etken ise gün ışığından daha fazla faydalanmak.

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

1382854131_209201321024688878812.jpg

Halen yaz saatini en az bir bölgesinde uygulayan ülke sayısı 83, bütün bölgelerinde yaz saati uygulayan ülke sayısı 74. Yaz saati 153 ülkede ise hiç uygulanmıyor. Avrupa’da İzlanda hariç tüm ülkeler; Amerika kıtasında ABD, Kanada, Meksika, Küba, Brezilya, Şili; Asya’da Ermenistan, Azerbaycan, İran, Pakistan; Afrika’da Mısır, Fas ve Tunus yaz saati uygulamasını kullanan ülkeler arasında bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.