Güncel

Koca Yusuf çok yakında geliyor!

En yüksek teknolojiye sahip dev askeri kargo uçağı "A 400-M" Türk Silahlı Kuvvetleri için geliyor.

Koca Yusuf çok yakında geliyor!

Ekim ayı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olacak olan en yüksek teknolojiye sahip dev askeri kargo uçağı "A 400-M", yeni adıyla dünyaya damgasını vuracak. Dünyada Türkiye ile birlikte sadece Fransa’da bulunan bu yüksek teknolojiye sahip dev uçağa, bir dönem tüm dünyayı titreten Türk pehlivan "Koca Yusuf"un adı verilecek.

Helikopter de dahil olmak üzere 37 ton yük taşıyabilen A400-M uçağı, tarlaya bile inebilme yeteneğine sahip. Airbus firması tarafından TUSAŞ'ın desteğiyle inşa edilen Koca Yusuf, ekim ayı içerisinde TSK'nın envantere katılacak.

1380183360_aira400mdesertcargodropconceptlg.jpg

A400-M uçağı; zırhlı araçlar, helikopterler, obüs topları ve personel de dahil olmak üzere 37 ton yük taşıyabiliyorZemini uygun olan toprak araziye ve zemini hazırlanmış tarlaya bile inebilen A400-M’in envantere girmesiyle Türk Hava Kuvvetleri 'nin taşıma ve nakliye hız kapasitesi 2 katına çıkmış olacak. Koca Yusuf ayrıca yük taşımanın yanısıra elektronik gözetleme görevlerinde de kullanılabilecek.

Uçağın tüm gövde kablo donanım ve üretimi ile bunların döşenmesi, kokpit dışında kalan iç ve dış aydınlatma sistemleri ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu TUSAŞ tarafından gerçekleştirildi. TUSAŞ uçağın elektronik yazılım konusunda ise total içerisinde yüzde 1.27 oranında destek verdi. Türkiye 5 yıllık süreçte fasılalar halinde bu uçaktan 10 tane daha alacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.