Güncel

Kocaayak efsanesi çürütüldü!

Bilim insanları DNA analizleriyle, yetilere ait olduğu iddia edilen kalıntıların ayı türlerine ait olduğunu belirledi.


Bilim insanları, kocaayak veya yeti olarak adlandırılan, halk efsanelerinde dağlık bölgelerde yaşadığına inanılan beyaz kürklü dev yaratıkların genetik olarak Asya'daki ayı türleriyle bağlantılı olduğunu buldu.

ABD'nin Buffalo Üniversitesi Biyoloji Doktoru Charlotte Lindqvist liderliğindeki uluslararası araştırma ekibi, yetilerin olduğu iddia edilen kalıntılar üzerinde yaptıkları incelemelerde, kalıntıların Himalaya ve Tibet'te yaşayan ayı türlerine ait olduğunu saptadı.

Müze ve özel koleksiyonlardan edindikleri deri, kemik, saç, dışkı ve diş numunelerini inceleyen araştırmacılar, kalıntılarda Asya siyah ayılarının, Himalaya ve Tibet kahverengi ayılarının genetik özelliklerini tespit etti.

1512046962_1511898432116-screen-shot-2017-11-28-at-24634-pm.jpg

Analizlerde, Tibet ayılarının genetik olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'daki ayılara yakın olduğu görüldü. Araştırmanın sonuçları Birleşik Krallık Bilimler Akademisi'nin Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.