Güncel

Konya çöp ile aydınlanıyor!

Konya Belediyesi, çöpte oluşan metan gazından elektrik üretimine başladı.

Konya çöp ile aydınlanıyor!

Konya Büyükşehir Belediyesi kurduğu tesis ile kente büyük bir katkıda bulunuyor. Belediye, çöpte oluşan metan gazından elektrik üretimine başladı. Konya'da artık çöp bile değerlendiriliyor, çöpe atılan atıklar artık geri dönüyor.

1339392032_konya-cop-elektrik-uretimi.jpg

Önce kentten toplanan çöpler, depolanıyor. Sıkıştırılan çöplerin bulunduğu alanda metan gazı açığa çıkıyor. Kurulan tesisle toplanan gazın çalıştırdığı santralde elektrik üretiliyor.

1339392066_173326052012154043.jpg

Bu tesisle üretilen elektrik sayesinde, Konya'da binlerce evin elektrik ihtiyacı gideriliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yaptığı açıklamada;

"Enerjide dışa bağımlıyız. Burada 100 bin kişiye yetecek enerji üreterek aynı zamanda doğalgaz ithalatını petrol ithalatını karınca kararınca Konya olarak azaltılmasına bir miktar katkı yapmış oluyoruz" dedi.

1339392121_1-132496.jpg

Bu tesis ile çöplüklerde meydana gelebilecek patlamaların da önüne geçmesi beklendiğini dile getiren Akyürek; "Eğer bu tesis kurulmasa burada ara sıra patlamalar oluyordu. Can güvenliğini tehdit eden yangınlar oluyordu. Bu tesisle aynı zamanda bunlarında önüne geçilmiş oldu" ifadelerini kullandı.

1339392099_coplerelektrikenerjisinedonusuyorh1178.jpg

Konya halkı da çöplerin elektriğe dönmesinden oldukça memnun oldular. Konya'nın çöpünden enerji üreten tesis ile şehir ekonomisi de yaklaşık 3 milyon dolarlık katkı görecek.

Yorumlar
Misafir
gercekten boyle bir icraata şapka çıkarılır.emegi gecenleri tebrik ediyorum.cengiz soker / K.K.T.C. cngzsoker@hotmail.com.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.