Güncel

Korkutan asgari ücret yorumu!

2022 yılına yaklaştığımız son dönemde asgari ücret için çalışmalar artmış durumda. Bu sırada ünlü bir ekonomist olan Özgür Demirtaş'ın asgari ücret yorumu korkuttu.

Korkutan asgari ücret yorumu!

Asgari ücret için son toplantı dün yapıldı. 2022 yılında milyonlarca işçiyi ilgilendirecek olan asgari ücretin ne kadar olacağı tartışması bir süredir sosyal medyayı sallıyor. İlk olarak 5200 TL söylentileri dönerken sosyal medyada kullanıcılar 6000 TL kadar bir beklenti içerisinde olduklarını belirtmişlerdi. 

Ancak toplantılardan çıkan sonuçlara bakılırsa yeni yıl için asgari ücret bu beklentileri karşılayabilecek bir rakam skalası vermedi. Ünlü bir ekonomist olan Özgür Demirtaş ise Twitter hesabından yeni yılda asgari ücretin 4000 TL olması durumunda olabilecekleri aktardı.

Korkutan asgari ücret yorumu!

Demirtaş konuyla ilgili "Asgari ücret 4.000 TL üstüne çıkarılır. Büyük zam yapıldığı söylenir. Bazı ekonomi ve finans bilmeyen asgari ücretliler ilk önce sevinirler. Sonra artan maaşları ile ilk önce gıda ürünleri almaya giderler. Ocak-Şubat gibi gıda ürünlerinin fiyatı uçar. Sonra bir bakarlar ki 2 yıl önce, 2.000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabiliyorlarmış. Maaşları artmış ama alım güçleri çakılmış... Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım..." ifadelerine ver verdi.

Dolar kuru yüzünden her şeye zam gelmesi sebebiyle alım gücü düşmüş durumda. Bugün dolar tekrar 14 TL üzerinde yeni bir zirve gördü. Merkez Bankası'nın bu ayki faiz hamlesi ise merakla bekleniyor diyebiliriz. Siz yeni asgari ücret tartışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar
Mummy
Ben ekonomist olmalıymışım yıllardır söylüyorum ben bunu işciye %30zam verilirse ev kiraları %30 ekmek 5 patates 6 peynir 70 faturalar %30 yani işci öldü
Cevapla
Asgarili fakir
Keşke yurdumuzda asgarililer yani bizler olmasak memleketin başına bela olduk adamlar herşeye zam yaparken konuşmadan yapıyorlar mecliste maaşlarına zam yapacakları zaman ellerini kaldırıp indiriyorlar onaylayıp zamlıyorlar ama şu biz başbelası asgarili fakirler için bu kadar uğraşıyorlar mahçup oluyoruz , tamam sömürülüyoruz eziliyoruz yıpranıyoruz ama çok mahçub oluyoruz keşke başka bir ülkemiz olsada gitsek. Öz yurdumuzda garibiz öz yurdumuzda rezil. Önceden yağ kuyruğu vardı tüp ilaç kuyruğu vardı ama benim babam bir maaşı ile 9 evlat yetiştirdi büyüttü evlendirdi. Şimdi yağ tüp şeker ilaç kuyruğu yok bir kızım var ve ben bir maaş ile evi zor geçindiriyorum. Şimdi herşey bol ama alamıyoruz ondan herşey bol bol duruyo raflarda. Balon uçurmak kolay şişir şişir uçur nefes bedava.
Cevapla
sefser
demek aklin yolu birmis bende habire bunu söylüyorummm.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.