Güncel

Koronavirüs haritalarına dikkat! Bilgisayarınız tehlikede olabilir!

Koronavirüs fırsatçıları harekete geçirdi. Önce Avrupa’da yaygınlaşan kötü amaçlı koronavirüs harita uygulamalarına karşı uzmanlar uyardı.

Koronavirüs haritalarına dikkat! Bilgisayarınız tehlikede olabilir!

Koronavirüsten daha hızlı yayılan bir şey varsa o da fırsatçılar oldu. Kolonyayı 3 – 4 katına satanlar mı dersiniz, makarna için 10 – 15 TL talep ederler mi? Fakat hepsi bu kadarla da sınırlı değil. Çünkü koronavirüs fırsatçıları bilgisayarınızdaki verilere de göz dikmiş durumda.

Koronavirüs haritalarına dikkat! Bilgisayarınız tehlikede olabilir!

Uzmanlar tarafından paylaşılan bilgilere göre şu anda internet üzerinde pek çok kötü amaçlı yazılım dolaşıyor. Bu yazılımlar kullanıcılara anlık koronavirüs haritası olarak servis ediliyor. Ardından size belirtilen linke tıkladığınızda bilgisayarınızda bulunan veriler bilgisayar korsanları tarafından ele geçiriliyor.

Avrupa’da pek çok kişi bu korsanlardan nasibini almış durumda. Hatta bu yüzden fiyde ödeyenler bile olmuş. Hali hazırda Avrupa’da bunun için bazı tedbirler alınmış. Lakin ülkemizde BTK henüz bu konu hakkında somut bir adım atmadı.

Koronavirüsün Türkiye’de ortaya çıkmasıyla birlikte, bu tarz zararlı yazılımlar ülkemizdeki kullanıcıları da hedef almaya başladı.

Eğer sizde bu tarz yazılımlar yüzünden mağdur olmak istemiyorsanız, koronavirüs haritası adı altındaki uygulamalardan uzak durun.

Uzmanlar, internet siteleri üzerinden anlık ulaşılan sayfalarda herhangi bir sorun olmadığını belirttiler. Fakat bilgisayarınıza indirip kurduğunuz programlar sizler için tehlike olabilir.

Eğer koronavirüsün hangi ülkede ne kadar kişi üzerinde etkili olduğunu görmek istiyorsanız, uygulama yerine anlık gösterim yapan web sitelerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar
💠Gakko💠
Bele salgını bile fırsata çevirenleri de Allah'a havale edim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.