Koronavirüs Hayat Eve Sığar uygulaması ile takip edilecek!

Koronavirüs hastaları Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile takip edilecek. İşte detaylar!

Koronavirüs Hayat Eve Sığar uygulaması ile takip edilecek!

Koronavirüse yakalananların takibinde yeni bir dönem başlıyor. Halen geliştirme aşamasında olan ve birkaç gün içinde kullanıma sunulması beklenen yeni bir yöntem ile virüse yakalananların cep telefonlarına yüklenen bir uygulama ile takip edilecek.

Koronavirüs Hayat Eve Sığar uygulaması ile takip edilecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan uygulamanın ismi ise Hayat Eve Sığar olacak. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ortaklığı ile geliştirilen uygulama, koronavirüse yakalanıp karantina ya da izolasyon sürecinde olanların takibinin yapılmasını sağlayacak.

Bu sayede hastalığı evinde hafif bir şekilde geçiren ya da hastaneden taburcu olup iyileşenlerin karantina süreçleri de takip edilecek. Koca'nın verdiği bilgiye göre konum takibi yapacak uygulama, virüse yakalananların belli bölgelerin dışına çıkmasına izin vermeyecek ya da çıkıldığında haber verecek.

Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Vakaların izole olduklarını görmek üzere bir çalışma yapıldı. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde 'Hayat Eve Sığar' uygulaması devreye girmiş olacak. Bir uygulama geliştirildi hastalar bunu indirmek zorunda."

Henüz kullanıma sunulmayan Hayat Eve Sığar uygulamasının birkaç gün içinde uygulama mağazaları üzerinden indirilebilir hale gelmesi bekleniyor. Henüz kesin bir açıklama yapılmasa da uygulamanın hem iOS hem Android sürümünün olacağı tahmin ediliyor. Uygulamanın herkes tarafından kullanılıp kullanılmayacağı ya da hastaların yerini gösterip göstermeyeceği şimdilik bilinmiyor.