Güncel

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek?

Hayatımızı her yönden etkileyen koronavirüs pandemisi iki yıldır hayatımızda. Nasıl biteceği ise uzmanlar tarafından tartışılıyor.

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek?

2021 yılının başında ortaya çıkan ve neredeyse iki yıldır hayatımızı her yönden etkileyen koronavirüs pandemisinin nasıl biteceği ile ilgili uzmanlar farklı fikirler sunuyor. Pandemi ile mücadele kapsamında çoğu önlem alındı. Bu önlemler ilk olarak maske, mesafe ve temizlik. Ardından bilim insanlarının geliştirdiği aşılar pandemi ile mücadelemizde kilit nokta olmaya başladı diyebiliriz.

Kendini yüksek ateş, öksürük ve halsizlik gibi belirtilerle gösterebilen hastalık farklı varyantlara dönüşerek varlığını sürdürmeye devam ediyor. En son Delta varyantı ile oldukça hızlı yayılan koronavirüs hayatlarımızda hala ciddi bir tehlike. Uzmanların ise pandeminin nasıl biteceği yönünde farklı fikirleri var.

"Ya herkes aşı olacak ya da herkes enfekte olacak"

Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? - Resim : 1

Uzmanlar salgının öyle ya da böyle biteceği konusunda hemfikir ancak en kötü olasılıklara kendimizi hazırlamamız gerektiği konusunda da uyarıyorlar. Uzmanlara göre virüsün varyantları sebebiyle insanlar birden fazla enfekte olabilir. Böyle bir senaryoda milyonlarca insan hayatını kaybedebilir. Ancak uzmanlar "hazırlıklı olun"  uyarısı yapıyor. Zira dünya genelinde yeni varyantla ilgili vakalar artmaya devam ediyor.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi direktörü ve ABD Başkanı Joe Biden'in danışmanı Michael Osterholm konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Verdiği ifadede  'Bu dalgalanmaların dünya genelinde devam ettiğini görüyoruz. Sonbahar veya kış aylarında başka bir dalgalanma görebileceğimizi düşünüyorum.' 'Koronavirüs bulaşabileceği tüm insanlara bulaşana kadar durmayacak' diyen Osterholm, 'En azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca, daha fazla aşı buldukça dalgalanmalar göreceğiz. Burada asıl önemlisi aralarındaki mesafe olacak' sözlerini kullandı.

Yorumlar
Mk-ultra
Kuş gribi gibi devam eder. Kovid 19 virüsü sürekli var olacak sürekli mutasyon a uğrayarak devam eder. Kendini koruyamayan bireyler tükenene kadar devam eder.
Cevapla
Mk-ultra
3 cü doz aşı. 2 doz Biontech aşısı oldum. Üçüncü doz aşı 1ci ve 2ci doz aşının karma halimi. Yoksa birinci aşı mı 2 ci aşı mı? Hangisi? Üçüncü doz aşı bana göre 1 ci ve 2 ci doz aşının karma hali olabilir....
Cevapla
İsmail
2025 de biter
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.