Güncel

Koronavirüs yasakları geri geldi! İşte kısmi kapanmanın detayları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs vaka sayıları artışı sonucunda kısmi kapanma uygulanacağını açıkladı. İşte tüm detaylar.

Koronavirüs yasakları geri geldi! İşte kısmi kapanmanın detayları!

Koronavirüs kapsamında ülkemizde normalleşme sürecine geçiş yapılmıştı. Ancak vaka sayılarının 55.000'e dayanmasından sonra bugün yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde kısmi kapanma uygulanacağını açıkladı. Bu süreçte okullar da uzaktan eğitime geçiş yapacak.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda bazı önemli kararlar alındı. Sabah'ın haberine göre; yarından itibaren başlayacak olan bu yasakların tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kısmi kapanma tedbirleri neler?

İlk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Burada vaka ve vefat sayılarında beklenen azalma görülmezse daha sert tedbirler gelecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sürerken, hafta içi kısıtlama saatleri akşam 19.00-05.00 arası olarak güncellenmiştir.

65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma kullanma sınırlaması yeniden getirildi.

Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamile, kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayılacak.

Şartları uygun olan özel işletmelerde bu yönde teşvik edilecek.

Eğitimde sınav sürecinde 8, 12. ve okul öncesi eğitim kurumları hariç tüm sınıflar uzaktan eğitimle devam edecek.

Kafe, çay bahçesi, kıraathane, spor salonu gibi yerler kapalı olacaktır.

Lokanta ve benzeri işletmeler belirlenen saatlerde paket ve gel al hizmeti verecek.

Düğün ve nişan gibi organizasyonların tamamı bayram sonrasına ertelendi.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Kısmi kapanma sorunu çözmez. Belki 60.000 e yaklaşan vakayı 40.000 e düşürür sonra yine yükselir. Yaya trafiğini sıfırlamadıktan sonra virüs yayılır. Aşılananlar bile tekrar virüs e yakalanıyor. İşte virüs bu bedenlerde bağışıklık ediniyor olabilir. Hem insan hemde virüs bağışıklanıyor olabilir. İnsanlar ı eve kapamak neden istenmiyor hâlâ anlayabilmiş değilim. Yasak çıkınca insanlar laf dinliyor mu? Dinlemiyor inadına sokağa çıkmak dolaşmak istiyor virüsü topluyor eve dönerken yayıyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.