Güncel

Ramazan ayı koronavirüs tedbirleri açıklandı!

İçişleri Bakanlığı, Ramazan'ın gelmesi ile koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Ramazan ayı koronavirüs tedbirleri bakalım nelermiş? İşte detaylar.

Ramazan ayı koronavirüs tedbirleri açıklandı!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs etkisini hala devam ettiriyor. Türkiye'de vaka sayılarının günlük 50.000'i aşmasından sonra gözler yeni tedbirler için Recep Tayyip Erdoğan'a çevrilmiş durumda. Bugün ise İçişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabından Ramazan ayı tedbirlerini paylaştı.

Toplamda 11 maddeden oluşan bu tedbirler, halkın sağlığını koruma ve salgının yayılmasını engellemek amaçlı alınıyor. Vaka sayılarının yükselmesi ile teravih namazları artık evlerde kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'dan gelen teravih namazı ile ilgili olan açıklamaya tüm vatandaşlarımızı uyması salgın için büyük önem taşıyor.

Ayrıca Ramazan pidesi için oluşturulan kuyruklarda yine mesafeye önem verilmesi gerekiyor. İçişleri Bakanlığı'nın yapmış olduğu 11 maddelik tüm açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Sizden ricamız lütfen bu tavsiyelere uyalım ve Ramazan ayında vakaları minimum seviyelere indirelim.

 

Ramazan ayı koronavirüs tedbirleri

1- Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.

2- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin arttırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak.

3- Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

4- Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak.

5- Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

6- İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

7- Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

8- Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak. Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecek.

9- Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak.

10- İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

11- Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecek.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Bir yıl iki aydır virüse yakalanmadık. Kapıya gelen sucudan tutun her alanda kendimizi koruyoruz. Annem ve babam aşılarını yaptırdı ama tedbiri elden bırakmıyoruz. Eve aldığımız herşeyi kolonya ile dezenfekte ediyoruz. Gazeteleri bile kolonya ile tüm yüzeyine sıkıyoruz. Evdeki akan suya bile güvenmiyoruz. Ellerimizi yüzümüzü saçımızı dahil kolonya ile dezenfekte ediyoruz. Tüm gıdaları sıcak suyla veya gıdalar için hazırlanmış sıvıyla yıkıyoruz ve pişiriyoruz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.