Güncel

Koronavirüse karşı sprey aşı geliyor!

Koronavirüs uzun süredir hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ve etkilerini hala hissettiren bir salgın olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi ise sprey aşı geliyor.

Koronavirüse karşı sprey aşı geliyor!

Koronavirüs hayatımızda olalı iki yıldan fazla bir süre oldu. Salgının ilk dönemlerinde karantinalar ve ciddi sosyal mesafe gibi kurallar uygulandı. Ancak ardından aşının da bulunmasıyla durum değişmeye başladı ve daha rahat bir hayata doğru geçiş yaptık.

İlk dönemlerde okulların kapatılması, AVMlerin belirli saatlerde çalışması gibi olaylar sosyal hayatı da olumsuz etkilemiş ekonomiye de bir darbe indirmişti. Şimdi ise bu hastalığa karşı sprey aşı geliyor.

Koronavirüse karşı sprey aşı geliyor!

Koronavirüse karşı sprey aşı geliyor! - Resim : 1

CNN'nin haberine göre CanSino şirketi tarafından hazırlanan aşının içeriği, enjektörle yapılan aşıların içeriğine benzeyecek. Sprey, zararsız bir adenovirüsün içinde koronavirüsün genetik kodunun bir kısmını insan vücuduna aktarılacak. Convidecia Air adı verilen aşı, bir su buharı olarak nefesle çekilecek.

ABD, İngiltere ve Türkiye’de de benzer aşılar üzerinde çalışmalar şu anda yapılıyor. Nüfusun çoğunluğu şu anda 3 aşı olmuş durumda. Ancak devam eden salgın hayatımızın bir parçası olduğu için farklı yöntemler de hayata geçiyor. Bilim insanları Covid-19 genellikle vücuda üst solunum yollarından girdiği için bu bölgeden yapılan aşının ek bir koruma sağlayabileceği görüşünde .Öte yandan aşı Çin’de tek başına kullanılması için değil, hatırlatma dozu olarak kullanılmak üzere onay aldı. Salgının çıktığı ilk yer olan Çin bu sprey aşısını da kabul eden ilk ülke oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.