Güncel

Koronavirüslü hastaları gösteren akıllı gözlük; Rokid

Çinli bir şirketin ürettiği akıllı gözlük koronavirüs şüphelisi insanları direkt olarak gösterebilir. Nasıl mı? İşte yanıtı.

Koronavirüslü hastaları gösteren akıllı gözlük; Rokid

Şu aralar tüm dünya koronavirüs ile mücadele halinde. Yazın gelmesi, havaların ısınması ve alınan tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması ile birlikte salgının yayılma hızı önemli ölçüde yavaşladı. Hatta Türkiye’de dahil pek çok ülkede covid-19 tehlikesinin negatif yönde ivmelendiğini söylemek mümkün.

Lakin uzmanların da söylediği gibi artık koronavirüs gerçeğiyle yaşamaya alışmamız gerekiyor. İşin kötü yanı ise bu salgın için hala somut bir çözüm bulunamamış olması. Hali hazırda aşısı bulunmuş olsa korkmak için bir sebep kalmayacak. Fakat tedavisi olmadığı için önümüzdeki kış döneminde de koronavirüs salgını büyük tehlike arz edebilir.

Koronavirüslü hastaları gösteren akıllı gözlük; Rokid - Resim : 1

Koronavirüslü hastaları gösteren akıllı gözlük; Rokid

Bu tehlikeyi ön gören Çinli bir şirket insanların koronavirüs taşıyıcılarıyla teması azaltması için Rokid isminde bir akıllı gözlük geliştirdi. Üzerine termal kameralar yerleştirilen bu gözlük ile vücut sıcaklığı belli bir seviyenin üzerinde olan insanlar rahat bir şekilde gözlemlenebiliyor. Siz de vücut sıcaklığı yüksek olan ve covid-19 taşıması muhtemel olan insanlardan uzak duruyorsunuz.

Elbette bu gözlüğün kesin bir çözüm olmadığı aşikar. Zira virüs kuluçka süresindeyken ateş ve benzeri belirtiler göstermiyor. Dolayısıyla böyle bir durumda hastalığı kapmanız işten bile değil.

Rokid isimli bu akıllı gözlük muhtemelen Çin’de talep görebilir. Lakin Çin dışında pek fazla şansı varmış gibi durmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.