Güncel

Koronavirüsün yeni bir yan etkisi keşfedildi! Bu bulgulara dikkat

Koronavirüsün vücutta bıraktığı yan etkilere bir yenisi daha eklendi. İşte detaylar.

Koronavirüsün yeni bir yan etkisi keşfedildi! Bu bulgulara dikkat

Koronavirüs insan vücudu üzerinde çok sayıda probleme yol açıyor. Aşının da bulunmasıyla dünyayı saran virüse karşı etkili bir silahımız olmasına rağmen virüs hala bulaştığı insanlarda problemlere yol açabiliyor. Koronavirüsün vücutta bıraktığı etkilere bir yenisi daha eklendi.

Virüsün ciğerlerde kalıcı hasar bıraktığı zaten tartışılıyordu. Ancak şimdi nörolojik anlamda da hasar verdiği ortaya çıktı. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre hafif atlatılan bir Covid-19 vakası bile insan beynini küçültebiliyor.

Koronavirüsün yeni bir yan etkisi keşfedildi! İnsan beynini küçültüyor

Araştırma neticesinde Birleşik Krallık'taki 45 bin vatandaşın koronavirüs pandemisinden önceki beyin verileri incelendi. Ardından bu kişilerden kime Covid-19 tanısı konmuşsa çağrılıp tekrar beyin verileri hakkında inceleme başlatıldı. Virüsten öncesi ve sonrası arasındaki karşılaştırma bilim dünyasına yeni bir şey daha kattı.

Araştırmada incelenen insanlar yaş, cinsiyet ve sağlık durumlarına göre ayrıldılar. Sonuçlara göre doktorlar ‘Gri Cevher/ gri madde’ adı verilen dokuda, koronavirüsle enfekte olanlar ve olmayanlar arasında belirgin farklılıkar olduğunu belirtti.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, “Koronavirüsten en çok etkilenen organlardan birisi beyin. Normalde yaşlanmayla beraber nasıl cildimiz değişiyorsa, beynimiz de değişiyor. Beyinde bazı hücreleri kaybediyoruz ve zaman içinde küçülüyor. Tabii bu küçülmeyi mümkün olduğunca aza indirmek beyin fonksiyonlarının hayatta kalmasını sağlıyor. Şimdi de koronanın etkisi ortaya çıktı” açıklamalarında bulundu. “Koronavirüsün beyinde küçülmeye neden olan iki ihtimal üzerinde duruluyor. Birincisi damarsal olarak etki. Çünkü koronavirüs sonrası beyinde pıhtı atma veya inme gibi vakaları çok sık görüyoruz. Bu da damarların etkilendiğini gösteriyor. Damarlar etkilenirse zaman içerisinde gri cevher de etkileniyor."

Pandeminin kontrol altına alındığı bu dönemde dahi farklı etkilerin ortaya çıkması insanlara tedbiri elden bırakmamak konusunda bir kez uyarı oldu.

Yorumlar
filizbayramogli@gmail.com
Virüsün taşıdığı pretein mı hasara sebep oluyor yoksa virüsün fonksiyonu mu (çalışma sistemimi)bütüncül yapıları bozuyor?Hücredeki DNA ,RNA vs..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.