Güncel

Kötü haber! Özel İletişim Vergisi zamlandı! Faturalara dikkat!

Ne yazık ki size kötü bir haberimiz var. Alınan kararla Özel İletişim Vergisi zamlandı. Peki bu zam neyi nasıl etkileyecek? İşte konu ile ilgili detaylar.

Kötü haber! Özel İletişim Vergisi zamlandı! Faturalara dikkat!

Gün geçmiyor ki yeni bir zam haberi daha gelmesin. Aslında şu ara piyasalarda olumlu bir hava hakim. Döviz kurları düzenli bir düşüş trendi içerisine girdi. Geçtiğimiz gün dolar ilk defa 7.3'ün altına indi. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce döviz kuru 8.6 seviyelerini test etmişti.

Hali hazırda böyle bir düzen mevcutken, özellikle gıda ürünlerindeki fiyat artışını açıklamak pek kolay değil.

Her ne kadar enflasyon rakamları yüzde 12 seviyelerinde tutulsa da çarşıya pazara yansıyan zamların daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Kötü haber! Özel İletişim Vergisi zamlandı

Bu dönemde en azından toplumsal vergilere zam gelmiyor derken güne kötü bir haberle uyandık.  Konuşma, mesajlaşma, internet gibi iletişim hizmetlerine uygulanan Özel İletişim Vergisi oranları yüzde 7.5'ten yüzde 10'a yükseltildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki bu ne anlama geliyor? Verginin artması demek aslında faturalara ödediğimiz tutarın da artması anlamına geliyor. Elbette operatörlerin bu tutarı kullanıcılara yansıtıp yansıtmayacağı da farklı bir soru işareti.

Çünkü pek çok fatura paketi vergiler dahil olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla satın aldığımız 60 TL'lik pakette biz tüm vergileri de en başında ödemiş oluyoruz.

Öte yandan bu tutar kullanıcılara yansıtılırsa ham fiyatı 100 TL olan bir pakette 2.5 TL'lik fark yaratacaktır. 

Yorumlar
🤔😡
Vergiyi çok alalım çünkü daha çok beton yaparız ve insanlarda hizmet aldınığı sanar (kafası çalışanlar hariç) ve bizde koltuğu kimseye kaptırmayız taktik basit ama kapasitesizlerde etkili oluyor
Cevapla
Yanlız hayat
Bu vergiler alınacakki hizmet verilsin almadan vermek olmuyo Türkiyede bukadar olaylar oluyo deprem yangın sel terör bunlara yetişmek zor vergini vereceksinki karşılıgınıda alasın öyle klavyeden zehir zıkkım demekle olmuyo bundan öncede biz herşeye vergi veriyorduk ama 99 depremindeinsanlar isyan etmişti nerede budevlet diyordu şimdi deprem olur olmaz devlet depremzedenin yanında
Cevapla
Arnavut hamit
Nerede 128 milyar dolar eee sormak lazım sana ülkeyi soymak nasılmış onun hesabını ver o zaman eeee😡😡😡
NİYE BÖYLE BU HAYAT
Yahu bu dine imana sığar mı 5 kuruş para biriktiremez olduk kıytırık şahinler bile 25binden başlıyor nasıl araba alacağız
Cevapla
illallah ettik
haram olsun, zehir zıkkım olsun.....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.