Güncel

Koyun Dolly'nin ölüm sebebi belli oldu!

İlk canlı klon Dolly'nin ölüm sebebi, yıllardır düşünüldüğü gibi, bir klon olması değilmiş.

Koyun Dolly'nin ölüm sebebi belli oldu!

Koyun Dolly, klonlandığı yıl olan 1996'dan beri biyo-teknoloji büyük adımlarla ilerliyor. 2003 yılında, yedi yaşında ölen Dolly, erken ölüm sebebinin klon olması olduğu tahmin edilmişti. Ancak yeni araştırmalar bunun doğru olmadığını ortaya çıkardı. Koyunlar yaklaşık 10 - 12 yıl arasında yaşıyorlar.

Dolly, yedi yaşından önce öldüğünde bilim adamları, erken ölümünün ve erken başlangıç sebebinin hayvan klonlanmasıyla ilişkili olduğunu düşünüyorlardı. Sonrasında da Dolly'nin klonlama sonucunda öldüğü kabul edilmişti. Yayınlanan yeni araştırma, Dolly'nin sağlıkla ilgili sorunlarının klonlamanın sonucu olmadığını ve Dolly'nin yıpranmış eklemlerinin normal olduğunu ortaya çıkardı.

1511777968_dolly-and-polly-genetic-sheep.jpg

Biyologlar, Dolly ile aynı klonal hattan klonlanan koyunlar üzerinde yapılan bir çalışmanın ardından, geçen yıl bu durumdan şüphelenmeye başladılar. Nottingham Dollies olarak bilinen bu hayvanların incelenmesi, bu klonların normal yaşlandığını ve Dolly'nin bir çeşit anomali olduğunu ileri sürdü.

Yorumlar
Hakime Özmercan
Dolly bir milli meseledir. Onun kemikleri Türkiye'ye gelmelidir.
Cevapla
Mk
Ne alaka
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.