Güncel

Kredi kartı yönetmeliği hakkında ilk açıklama geldi

Gold Teknoloj iMarketleri, kredi kartı yönetmeliği hakkında ilk açıklamayı yaptı.

Kredi kartı yönetmeliği hakkında ilk açıklama geldi

Bildiğiniz gibi  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yeni yönetmeliğince peşin fiyatına taksitli alışverişler  1 Şubat 2014'ten itibaren tamamıyla yasaklanmış olacak. 31.12.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek kredi kartları hakkında yönetmelik değişikliğine göre telekomünikasyon ürünlerinde taksit yapılamayacak.

Vatandaşlar 2014 yılı içerisinde yapacakları elektronik alışverişlerinde ya tamamen peşin, ya da vade farkını ödeyerek taksitli alışveriş yapma imkanına sahip olacaklar.  Bir BDDK yetkilisi yaptığı açıklamada "taksitsiz" satış yönetmeliğine bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinesi dahil tüm elektronik cihazların dahil olduğunu söyledi.

1388513232_kln-orhan-erdemir.jpg

Gold Teknoloj iMarketleri, kredi karti yönetmeliği hakkında açıklama yaptı

Gold olarak konuyla ilgili bir açıklama yapmadan önce BDDK ve ilgili kurumlardan “telekomünikasyon” kategorisinin içeriğine dahil olan ürün veya hizmetlerin açıklanmasını bekliyoruz. Şu an sektörde “telekomünikasyon” kategorisinin içinde nelerin yer alıp nelerin yer almayacağına dair bir bilgi kirliliği oluşmuştur. Bu kirliliğin önlenmesi ve önümüzü daha net görebilmemiz açısından bu tanımın netleştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Her yıl neredeyse %50 büyüme kaydeden teknoloji marketleri pazarında televizyon: %25, dizüstü bilgisayar: %18, cep telefonu: %30, tablet: %7 paya sahiptir. Yani tüm bu ürün grupları hali hazırda teknoloji marketlerinin %80’lik cirosunu oluşturmaktadır. Bu sebeple söz konusu yönetmeliğin içeriğinde bu ürün gruplarının olup olmaması imalatçısından perakendecisine tüm teknoloji sektörünü yakından ilgilendirmektedir.

Elektronik ürünlerde taksitlerin 9 ay ile sınırlandırmasını zaten daha önceki açıklamalarımızda tavsiye etmiştik. Ancak yanlış tespitlerin ve açıklamaların spekülasyona yol açmaması açısından “telekomünikasyon” tanımının ivedilikle açığa kavuşturulmasını bekliyoruz.

Gold Teknoloji Marketleri

Pazarlama Müdürü

Kılınç Orhan Erdemir

 Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.