Güncel

Kredi kartlarınız risk altında olabilir

Visa ve Mastercard güvenlik ihlali olabileceği gerekçesiyle bankaları uyardı.


ABD bankaları Visa, Mastercard ve Discover kredi kartı sahiplerinin kişisel bilgilerin detaylarını bir güvenlik ihlali sonrası risk altında olabileceği konusunda uyardılar.

Visa ve Mastercard  üçüncü bir tarafı suçlayarak, kendi sisteminin ihlal edildiğini söyledi. Kaynaklar, Finans Sektöründe tehlikenin10 milyondan fazla kart numarasını içerdiğini söylüyor.

1333139439_visamastercard.png

Geçtiğimiz hafta kamu dışı olan gönderilen uyarılarda, VISA ve MasterCard, bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceğini söyleyerek özel kartlar hakkında bankaları uyarmaya başladı.

Raporda çalınmış kart bilgilerinin New York'ta elde edildiğini ileri sürüldü.

1333139463_visa-mastercard.jpg

Visa ve Mastercard nasıl ve neden etkilendiklerini müşterilerine teyit edebilir.

Ayrıca Visa ve MasterCard, Amerikada'ki büyük bankaların banka kartlarına yapılan ihlalden haberleri olduğunu söyledi.

Discover Financial Services, hesapların izlenmesini gerekli görülür ise kartların yeniden yayımlanması gerektiğini söyledi.

Mastercard açıklamasında şöyle dedi: " Biz hesap bilgilerini koruma konusunda endişe duyuyoruz kart sahipleri zor durumda kalabilir. Eğer kart sahipleri kendi bireysel hesapları hakkında bir endişeleri varsa kartı veren finans kurumuna başvurmalılar."

Mastercard, Visa müşterilerine kartlarının dolandırılmasından sorumlu olmadıklarını söyledi.

Gartner analisti Avivah Litan, son birkaç aydır gelen banka ekstrelerinizi kontrol etmeniz konusunda uyardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.