Güncel

'Kripto bağımlılığı ile mücadele eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

Dünya çapında, 'Kripto bağımlılığı' tedavisi sunan lüks rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor. İşte detaylar!

'Kripto bağımlılığı ile mücadele eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) gibi kripto para birimlerinin yükselişiyle birlikte, daha fazla insan bu pazara yatırım yapıyor ve ticaret yapıyor. Bununla birlikte, dijital varlıkların yüksek oynaklığı ve kar elde etme heyecanı ile bazı kişiler sektöre bağımlı hale geldi.

'Kripto bağımlılığı ile mücadele eden rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor

BBC'nin 4 Şubat'ta  bildirdiğine göre, bu çizgide, dünya çapında ' kripto bağımlılığı ' ile mücadele eden insanlara hizmet sunan lüks rehabilitasyon merkezleri ortaya çıkıyor.

Özellikle, bu merkezler tipik olarak alkol, uyuşturucu ve yeme bozuklukları gibi diğer bağımlılıkları tedavi etmeye yönelik programlar sunar. Merkezlerin çoğu, çeşitli bağımlılıkların tedavisinde deneyime sahip sertifikalı ruh sağlığı danışmanları tarafından terapi sunmaktadır.

İlginç bir şekilde, merkezler son iki yılda dijital varlıklarla ilgili davaları ele almak için artan talepler aldı. Önemli fiyat dalgalanmalarının dönem boyunca piyasayı karakterize ettiğini belirtmekte fayda var.

Yüksek ücretler

Örneğin, Londra da dahil olmak üzere birçok Avrupa şehrinde lüks bir rehabilitasyon merkezi olan The Balance, kripto bağımlılığı tedavisinde uzmanlaşmış hizmetler sunuyor. Rapor, tesis hizmetlerinin terapi, masaj, yoga ve bisiklet gezilerini kapsayan yaklaşık 75.000 $ 'a mal olduğunu gösteriyor.

Başka yerlerde, İsviçre merkezli Paracelsus Recovery, kripto bağımlılığı tedavileri sunan örnek alınan rehabilitasyon merkezleri arasında yer aldı. Merkez tedavisi dört ila altı hafta arasında değişiyor ve bir hastanın haftalık 104.000 dolar ödediği bildiriliyor. Merkezin tedavisi ayrıca kan testleri, kişiye özel diyet planları, yoga, akupunktur ve gerektiğinde ilaç tedavisini de içeriyor.

Yüksek ücretlerle ilgili endişeler

Bağımlılık uzmanları, kripto bağımlılığı tedavisinin yüksek maliyeti konusunda şüpheci kalsa da, durumun tedavisi diğer bağımlılıklarınkine benzer. Terapi, ilaçlar ve sağlıklı değiştirme faaliyetleri gibi müdahaleleri içerir. 

“Çaresiz insanlardan para kazanıyorlar. Rutgers Sosyal Hizmet Okulu Kumar Araştırmaları Merkezi direktörü Lia Nower, "Kripto ticareti, spor bahisleri veya piyango oynama bağımlısı olsanız da, belirtileriniz ve tedaviniz büyük ölçüde aynı olacaktır" dedi. 

Bağımlılığın tedavisinde uzmanlar, yoksunlukla başlamayı ve kaygı, sinirlilik ve uykusuzluğa yol açabilecek yoksunluk semptomlarını yönetmeyi ve ardından daha sağlıklı finansal yatırım seçenekleri sunmayı önerdi.

Bununla birlikte, bazı rehabilitasyon merkezleri, kripto bağımlılığının kumar gibi diğer koşullara benzer şekilde ele alınabileceği fikrini reddetti.

Paracelsus Recovery CEO'su Jan Geber, "Kripto ticareti meşru bir hava taşırken, kumar daha çok potansiyel olarak sorunlu olarak konuşuluyor" dedi.
Özellikle, dijital varlıkların düzenlenmemiş doğası, bağımlıların yardım aramasını zorlaştırıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.