Güncel

Kripto davaları 2022'de neredeyse %50 arttı! Kripto borsasını etkiler mi?

Araştırmaya göre kripto davaları 2022'de neredeyse %50 arttı! Detaylara, yazımızın devamından hep birlikte göz atalım.

Kripto davaları 2022'de neredeyse %50 arttı! Kripto borsasını etkiler mi?

Kripto para birimlerine ve kripto borsalarına yönelik gerçek geniş ilgi, kripto endüstrisinin ilk yıllarında diğer finans sektörlerine kıyasla kısa süre önce yüksek bir seviyeye ulaştı. Sonuç olarak, kriptonun nasıl düzenleneceğine ve yasal olarak yönetileceğine dair hala çok fazla tartışma var ve halk, kripto kullanan birçok suçun cezasız kaldığına inanıyor.

Kripto davaları 2022'de neredeyse %50 arttı! Kripto borsasını etkiler mi?

Son yarım on yılda, Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) kripto davalarının yanı sıra diğer toplu dava iddialarını araştıran yeni veriler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto para davalarına ışık tuttu. HedgewithCrypto'nun kripto davalarını analiz eden ve bilgileri 10 Şubat'ta Finbold ile paylaşan yeni bir çalışmasından elde edilen bilgilere göre, yeni araştırmalar aslında 2022'de kripto davalarının %46 arttığını ortaya çıkardı.

2018'den bu yana SEC'e kripto para birimleriyle ilgili toplam 105 dava açıldı ve 2022, %46 artışla 41 iddiayla en yüksek tek yıllık toplam oldu.

Kripto davaları 2022'de neredeyse %50 arttı! Kripto borsasını etkiler mi? - Resim : 1

2018'den beri kripto davaları. Kaynak: HedgewithCrypto

Bu sayıya 19 SEC başvurusu ve 22 toplu menkul kıymet davası dahildir. En son kriz, FTX ticaret platformunun başarısızlığının bir sonucu olarak Aralık ayında meydana geldi ve şirketin eski CEO'su Sam Bankman-Fried, çeşitli suçlamalarla karşı karşıya olduğu için şu anda 250 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

2020'de en yüksek 2. kripto davası sayısı

Açılan 34 dava ile 2020, bir önceki yıla göre %62'nin üzerinde bir artışla 2018'den bu yana açılan en yüksek ikinci kripto davası sayısına tanık oldu. 2020'de, kripto para birimi gelişirken, Bitcoin'in değeri 1 Ocak'ta 7.175 dolardan Yılbaşı gecesi %300'lük bir artışla 28.985 dolara yükseldi.

SEC ayrıca bu yıl, bir kripto para birimi ürününü zorlarken ödemeleri açıklamamakla suçlanan merhum işadamı John McAfee'ye karşı da dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli şikayette bulundu.

Ek olarak, 2018 yılında kripto para birimleri ile ilgili açılan toplam 30 dava vardı. Kripto para birimlerinin kullanımı 2021'deki kadar yaygın olmasa da, toplam 30 SEC ve toplu dava açıldı. Amerika Birleşik Devletleri, SEC bu iddiaların 16'sını dosyalamaktan sorumlu.

Kayıt dışı kripto varlıkları, 2018'den beri SEC tarafından açılan kripto para davalarında en yaygın sorundu. Tüm davaların neredeyse yarısı bu tür suç faaliyetleriyle bağlantılıydı ve bu da onu kripto davalarında en yaygın sorun haline getiriyor.

Şu anda, en yüksek profilli davalardan birinde, Ripple,   SEC'in  blockchain  şirketini XRP tokenini yasadışı bir şekilde satmakla  suçladığı, geniş çapta kamuoyuna duyurulan bir davada ABD düzenleyicisiyle mücadele ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.