Güncel

Kripto pazarında '' ralli '' sürdürülebilir mi?

2023'te küresel kripto pazarına 300 milyar dolarlık giriş; Ralli sürdürülebilir mi?

Kripto pazarında '' ralli '' sürdürülebilir mi?

Kripto para piyasası, 2023'te büyük bir sermaye akışı yaşadı ve sektörün geçen yılki ayı piyasasından çıkmak için ilk adımları atmasına yardımcı oldu. Şu anda, endüstrinin hala birkaç rüzgarla karşı karşıya olduğu düşünülürse, rallinin sürdürülebilirliğine ilgi var.

Kripto pazarında '' ralli '' sürdürülebilir mi?

CoinMarketCap verilerine göre, özellikle 8 Şubat itibarıyla küresel kripto endüstrisi, 1 Ocak'ta kaydedilen 795 milyar dolardan yaklaşık 291 milyar dolarlık bir girişi temsil eden yaklaşık 1.086 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonunu kontrol etti.

Kripto pazarında '' ralli '' sürdürülebilir mi? - Resim : 1

Küresel kripto piyasası değeri YTD tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Gerçekten de ralli, piyasanın Bitcoin ( BTC ) gibi yerleşik varlıklar ve bir fiyat patlaması sergileyen bir dizi altcoin  liderliğindeki 1 trilyon dolarlık kritik değerlemeyi geri kazanmasına yardımcı oldu.

Özellikle, Bitcoin 2023'te neredeyse %40 yükseldi ve varlık 23.000$ direncini kırdıktan sonra kısa bir süre için 24.000$ fiyat seviyesini geri aldı. Basına göre BTC, son yedi gün içinde %0,5'ten daha az değer kazanarak 23.169 $ değerindeydi.

Kripto pazarında '' ralli '' sürdürülebilir mi? - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

2023'te öne çıkan diğer varlıklar arasında Aptos ( APT ), Fantom ( FTM ) ve Solana ( SOL ) ile yapay zeka bağlantılı madeni paralar yer alıyor.

Kripto piyasası 2023 kazanımlarını sürdürebilir mi?

Küresel kripto piyasasının, makroekonomik faaliyetlerle ilgili olumlu gelişmelerin ardından toparlandığını not etmek önemlidir. Örneğin, ABD enflasyonu yavaşladıktan sonra Bitcoin kısa bir süre 24.000 dolara dokundu ve bu da Federal Rezerv faiz oranı artışlarında bir yavaşlama anlamına geliyor.

Aynı zamanda Fed Başkanı Jerome Powell, kurumun enflasyonu düşürme sürecini başlattığını kaydetti. Sonuç olarak, gelişme, enflasyonun düşeceğine ve Bitcoin gibi riskli varlıklara yöneleceğine dair bahis oynayan  yatırımcıları rahatlatabilir.

Ayrıca, Bitcoin'in piyasa gidişatında çok önemli bir rol oynamasıyla varlık, neyin geleceğine dair ipucu verebilecek birkaç ticaret modeli sergiledi. Bu durumda, BTC kısa bir süre önce, tarihsel olarak bir yükseliş momentumunun sinyalini veren golden cross ticaret modelini doğruladı. Örneğin, model 2020 ve 2021 rallilerinden sadece aylar önce sergilendi.

Düşüş hissi

Öte yandan, ilk kripto para birimi, piyasadaki mevcut belirsizliği vurgulayan düşüş duygularıyla boğuşuyor. Finbold tarafından 7 Şubat'ta bildirildiği üzere Bitcoin, 1,85 milyon adresin 22,987 ila 23,662 dolar arasında değişen bir tutarda 1,13 milyon BTC satın aldığını gördü. Bitcoin kazançlarını 23.000 doların üzerinde tutmakta zorlanırken, zincir üstü gelişme yakın bir satışın sinyalini verebilir.

4.000'den fazla Amerikalı yetişkin, Bitcoin'in önümüzdeki altı ay içinde 15.000 doların biraz üzerinde işlem görebileceğini  tahmin ederken, yatırımcılar da varlığın sonraki gidişatı konusunda düşüş eğilimi gösteriyor.

Bu arada, piyasa koşulları büyük ölçüde belirsizliğini koruyor. Yine de, kurumların benimsenmesi ve Ripple ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) davasının sonucu gibi yasal yönler gibi diğer faktörleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.